Resultater

Danish Open Coastal Rowing i Horsens 2017

Uofficielt Dansk Mesterskab til Aalborg Roklub !

 

Løb 114
M4x+ coastal Mænd åben C4x+ – 6000m A Finale
2017-09-02 14:30
Plac. # Navn 6000m
1 34 Aalborg Roklub I

  • Christian Hauge(1)
  • Troels Dalgaard Danielsen(2)
  • Esben Ravn(3)
  • Simon Staal Nielsen(4)
  • Nicolaj Winther(cox)
  24:07.00
2 36 Roklubben Ægir I

  • Marc Hjort Laustsen(1)
  • Viktor Jensen(2)
  • Adrian Flarup Johansen(3)
  • Cody Anderson(4)
  • Christian Nedergaard(cox)
24 58 34
3 35 Aalborg Roklub II

  • Jesper Quist Jensen(1)
  • Dan Dodensig Kristensen(2)
  • Mikkel Paetau(3)
  • Jonas Svane(4)
  • Chr. Bager Jacobsen(cox)
  25 28 94
4 31 Danske Studenters Roklub I

  • Rune Andersen(1)
  • Sune Scheufens(2)
  • Michael Qvist(3)
  • Michael Borg(4)
  • Thora Gudrunardottir (cox)
26 09 12

Danske Mesterskaber på Bagsværd Sø LØR 19 AUG 2017 !

100
W/M 8+ MW8+ Danske Universitetsmesterskaber – 1000m A Finale
2017-08-19 12:50
Plac. # Navn 1000m
1 3 Aalborg Roklub [5S]

  • Christian Hauge(1)
  • Dan Dodensig Kristensen(2)
  • Troels Dalgaard Danielsen(3)
  • Jesper Quist Jensen(4)
  • Mikkel Paetau(5)
  • Esben Ravn(6)
  • Jonas Svane(7)
  • Simon Staal Nielsen(8)
  • Nicolaj Winther(cox)
  3:26.60

 Løb 100

W/M 8+ MW8+ Danske Universitetsmesterskaber – 1000m V Finale
2017-08-19 12:50
Plac. # Navn 1000m
2 2 Odense Roklub I [0s]

  • Nadine Heidi Brueckmann(1)
  • Elisabeth Solbjerg(2)
  • Christian Kiær(3)
  • Martin Rønn Sørensen(4)
  • Bjarke Nepper-Rasmussen(5)
  • Alexander Schwarz(6)
  • Jarl Littau-Jensen(7)
  • Lasse Guldbæk Andersen(8)
  • Julie Gaumitz Storm(cox)
3:30.85

 Løb 110

M4+ motion, FM, 1000m – 1000m A Finale
2017-08-19 14:18
Plac. # Navn 1000m
1 3 Aalborg Roklub II

  • Christian Hauge(1)
  • Dan Dodensig Kristensen(2)
  • Mikkel Paetau(3)
  • Jonas Svane(4)
  • Nicolaj Winther(cox)
  3:38.96
2 2 Aalborg Roklub I

  • Troels Dalgaard Danielsen(1)
  • Jesper Quist Jensen(2)
  • Esben Ravn(3)
  • Simon Staal Nielsen(4)
  • Christina Donstrup(cox)
  3:44.49
3 1 Danske Studenters Roklub I

  • Jack Ekman(1)
  • Jan Pierrel Mikkelsen(2)
  • Nicolai Møller Andersen(3)
  • Martin Grand Ast(4)
  • Helene Bjerg-Holm(cox)
4:00.37

131
M4+inr DM, 2000m – 2000m A Finale
2017-08-19 16:21
Plac. # Navn 2000m
1 1 Danske Studenters Roklub I

  • Henrik Mortensen(1)
  • Nicolai Møller Andersen(2)
  • Kasper Jørgensen(3)
  • Jacob Jespersen(4)
  • Cecilie Albrechtsen(cox)
8:17.36
2 2 Aalborg Roklub I

  • Troels Dalgaard Danielsen(1)
  • Dan Dodensig Kristensen(2)
  • Jonas Svane(3)
  • Esben Ravn(4)
  • Christian Hauge(cox)
  8:26.48

Holstebro Regatta 12 – 13 AUG 2017

128
M2X ÅBEN CUP, 1000m – 1000m A Finale
2017-08-12 14:25
Plac. # Navn 1000m
1 7 Hadsund Roklub/Roklubben Ægir I

  • Adrian Flarup Johansen(1)
  • Mikkel Knudsen(2)
3:24.53
2 4 Holstebro Roklub/KCHO I

  • Frederik Taulbjerg(1)
  • Eskil Bech-Pedersen(2)
3:33.15
3 9 Aalborg Roklub I

  • Troels Dalgaard Danielsen(1)
  • Jesper Quist Jensen(2)
3:34.57
4 6 Aalborg Roklub V

  • Esben Ravn(1)
  • Simon Staal Nielsen(2)
3:39.96
5 3 Nordslesvigsk Roklub I

  • Volodymyr Lahunenko(1)
  • Volodymyr Hulenko(2)
3:47.72
6 2 Aalborg Roklub IV

  • Christian Hauge(1)
  • Jonas Svane(2)
3:48.64
147
M4X/4- ÅBEN CUP, 1000m – 1000m A Finale
2017-08-12 15:40
Plac. # Navn 1000m
1 7 Holstebro Roklub/KCHO I

  • Frederik Taulbjerg(1)
  • Magnus Valbirk(2)
  • Christian Taulbjerg(3)
  • Magnus Zier Quist Rathenborg(4)
3:15.81
2 3 Roklubben Ægir I

  • Adrian Flarup Johansen(1)
  • Cody Anderson(2)
  • Marc Hjort Laustsen(3)
  • Viktor Jensen(4)
3:24.35
3 1 Holstebro Roklub/Hvidovre Roklub/KCHO I

  • Aksel Bay(1)
  • Kaare Mortensen (2)
  • Nichlas Ulnits(3)
  • Lasse Maigaard(4)
3:25.48
4 8 Aalborg Roklub I

  • Christian Hauge(1)
  • Dan Dodensig Kristensen(2)
  • Mikkel Paetau(3)
  • Jonas Svane(4)
  3:27.80
5 5 Aalborg Roklub II

  • Troels Dalgaard Danielsen(1)
  • Jesper Quist Jensen(2)
  • Esben Ravn(3)
  • Simon Staal Nielsen(4)
  3:37.42
6 4 Lemvig Roklub

  • Henrik Thomsen(1)
  • Morten Thomsen(2)
  • Peter Jensen(3)
  • Jørgen Jensen(4)
3:44.21

 

166
M8+ ÅBEN – 1000m A Finale
2017-08-12 16:50
Plac. # Navn 1000m
1 2 Fredericia Roklub/Holstebro Roklub/KCHO I

  • Frederik Taulbjerg(1)
  • Eskil Bech-Pedersen(2)
  • Jonathan Nielsen(3)
  • Aske Petersen(4)
  • Daniel Stentoft Mogensen(5)
  • Magnus Valbirk(6)
  • Christian Taulbjerg(7)
  • Magnus Zier Quist Rathenborg(8)
  • Andreas Møller Hunskjær(cox)
3:14.32
2 1 Aalborg Roklub I

  • Christian Hauge(1)
  • Dan Dodensig Kristensen(2)
  • Troels Dalgaard Danielsen(3)
  • Jesper Quist Jensen(4)
  • Mikkel Paetau(5)
  • Jonas Svane(6)
  • Esben Ravn(7)
  • Simon Staal Nielsen(8)
  • Simon Mikkelsen(cox)
  3:33.01
228
M2X ÅBEN – 1000m A Finale
2017-08-13 12:43
Plac. # Navn 1000m
1 5 Hadsund Roklub/Roklubben Ægir I

  • Adrian Flarup Johansen(1)
  • Mikkel Knudsen(2)
3:46.50
2 6 Aalborg Roklub I

  • Troels Dalgaard Danielsen(1)
  • Jesper Quist Jensen(2)
  4:01.10
3 4 Aalborg Roklub IV

  • Esben Ravn(1)
  • Simon Staal Nielsen(2)
  4:01.92
4 7 Sorø Roklub I

  • Christian Mølvig(1)
  • Peter Carstens(2)
4:09.86
5 8 Aalborg Roklub III

  • Christian Hauge(1)
  • Jonas Svane(2)
  4:13.13
6 2 Aalborg Roklub II

  • Dan Dodensig Kristensen(1)
  • Mikkel Paetau(2)
  4:18.29

247
M4X/4- ÅBEN – 1000m 1. Indledende
2017-08-13 09:10
Plac. # Navn 1000m
1 5 Aalborg Roklub II

  • Troels Dalgaard Danielsen(1)
  • Jesper Quist Jensen(2)
  • Esben Ravn(3)
  • Simon Staal Nielsen(4)
  3:39.18
2 2 Roklubben Ægir I

  • Adrian Flarup Johansen(1)
  • Cody Anderson(2)
  • Marc Hjort Laustsen(3)
  • Viktor Jensen(4)
3:43.14
3 4 Lemvig Roklub I

  • Henrik Thomsen(1)
  • Morten Thomsen(2)
  • Peter Jensen(3)
  • Jørgen Jensen(4)
3:51.20
4 3 Odense Roklub I

  • Martin Rønn Sørensen(1)
  • Michael Moerner(2)
  • Alexander Schwarz(3)
  • Lasse Guldbæk Andersen(4)
3:56.69

Løb 276

M8+ ÅBEN – 1000m A Finale
2017-08-13 15:20
Plac. # Navn 1000m
1 1 Holstebro Roklub/KCHO I

  • Frederik Taulbjerg(1)
  • Eskil Bech-Pedersen(2)
  • Jonathan Nielsen(3)
  • Jonas Lund(4)
  • Daniel Stentoft Mogensen(5)
  • Magnus Valbirk(6)
  • Christian Taulbjerg(7)
  • Magnus Zier Quist Rathenborg(8)
  • Rasmus Mortensen(cox)
3:24.71
2 2 Aalborg Roklub I

  • Christian Hauge(1)
  • Dan Dodensig Kristensen(2)
  • Troels Dalgaard Danielsen(3)
  • Jesper Quist Jensen(4)
  • Mikkel Paetau(5)
  • Jonas Svane(6)
  • Esben Ravn(7)
  • Simon Staal Nielsen(8)
  • Oliver Meldgaard Nielsen(cox)
  3:48.56

Nordsjællands Coastal Regatta 05 SEP 2017 ved Humlebæk !

116
M4x+ coastal Mænd åben C4x+ – 6000m A Finale
2017-08-05 14:00
Plac. # Navn 3250m 6500m
1 18 Aalborg Roklub I

  • Troels Dalgaard Danielsen(1)
  • Jesper Quist Jensen(2)
  • Mikkel Paetau(3)
  • Simon Staal Nielsen(4)
  • Christian Hauge(cox)
  0:00.00 25:25.00
2 19 Danske Studenters Roklub I

  • Asger Tønnesen(1)
  • Michael Borg(2)
  • Rune Andersen(3)
  • Michael Qvist(4)
  • Sune Scheufens(cox)
0:00.00 27:00.00

Europian University Championships 2017

 

Rowing / M
M4- Men • FINALS
FINAL A –
Jul 16, 2017 • 11:30 • Lake Palic Subotica

FINISHED

FINAL A

Place Lane Team University Time
1. 3 OBU

Ben O’Neill,Oliver Morgan,Oliver Ayres,Luke Hillier
Oxford Brookes University 7:03.66
2. 4 KAR

Simon Gessler ,Rupert Pretzler,Maximilian Schäfer,Andreas von Borstel
Karlsruhe Institute of Technology 7:09.18
3. 5 LYO

Tahar-Rostom Mellac,Romain Reppelin,Maxence Tollet,Hugo Doussot
Claude Bernard University Lyon 1 7:14.62
4. 2 MBL

Yann Carron,Vincent Martin,Romain Gaulthier,Pierre Cabalé
University of Savoy Mont Blanc 7:15.77
5. 1 AAL

  Mikkel Paetau,Esben Ravn,Dan Dodensig Christensen,Christian Hauge Andersen
University of Aalborg 7:29.28

 

Rowing / M
M4- Men • HEATS
EXIBITION RACE –
Jul 14, 2017 • 10:42 • Lake Palic Subotica

EXIBITION RACE

Place Lane Team University Time
1. 1 OBU

Luke Hillier,Tom Asteriades,Oliver Morgan,Oliver Ayres
Oxford Brookes University 6:47.12
2. 5 KAR

Andreas von Borstel,Simon Gessler ,Rupert Pretzler,Maximilian Schäfer
Karlsruhe Institute of Technology 6:52.47
3. 2 MBL

Pierre Cabalé,Yann Carron,Vincent Martin,Romain Gaulthier
University of Savoy Mont Blanc 6:54.50
4. 4 LYO

Hugo Doussot, Tahar-Rostom Mellac,Romain Reppelin,Maxence Tollet
Claude Bernard University Lyon 1 7:03.12
5. 3 AAL

Christian Hauge Andersen,Mikkel Paetau,Esben Ravn,Dan Dodensig Christensen
University of Aalborg 7:13.92

Odense Regatta d. 29-30 APR 2017.

Aalborg Roklub stillede op med en Otter !

Løbets længde er 6 km både LØR & SØN !

LØR : AR vinder 8 + i tiden 19.24,5 min (medvind)

SØN : AR vinder 8 + i tiden 20.36,7 min (sidevind)

Universitetsroning Aalborg har udfordret nogle af Aalborgs øvrige atleter til én times ergometerroning for hold. Crossfit Aalborg og Crossfit by the Mill har taget imod vores udfordring som foregik i Salling d. APR 2017.

Resultatet : Universitetsroning Aalborg 1 :  20.925 Km

                      Crossfit by Mill                            19.934 Km

                      Universitetsroning Aalborg 2 : 21.519 Km

                      Crossfit Aalborg                          19.759 Km

Sejrsliste for Vintersæson 2016 – 17.

  1. Euro Slide Open 10 DEC                                  1 Sejr i Skierg. 4 x Stafet
  2. JM i Roergometer 09 JAN                                 1 Sejr i 2.000 m
  3. JM i Roergometer 09 JAN                                 1 Sejr i 200 m Sprint
  4. JM i Roergometer 09 JAN                                 1 Sejr i 4 x 500 m Stafet
  5. DM i Roergometer 28 JAN                                 1 Sejr i 200 m Åben Sprint
  6. DM i Roergometer 28 JAN                                 1 Sejr i 200 m Uni-Sprint
  7. DM i Roergometer 28 JAN                                 1 Sejr i 2 K for UNI-mænd
  8. DM i Roergometer 28 JAN                                 1 Sejr i Uni-stafet f. Mænd
  9. Vinter 8 GP Hele vinteren                                   1 Samlet sejr i 8
  10. 1 Times Roergometer-konkurrence                  1 Sejr over Crossfit By the Mill
  11. 1 Times Roergometer-konkurrence                   1 Sejr over Crossfit Aalborg
  12. Ialt 11 Sejre

Dansk Mesterskab i Roergometer. 28 JAN 2017.

408
MErgo Herre åben – 2000m
2017-01-28 15:25
Plac. # Navn 500m 1000m 1500m 2000m
1 1 Danske Studenters Roklub II

  • Sverri S. Nielsen(1)
1:27.1.0
(1:27.1.0-T37)
2:55.1
(1:28.0-T35)
4:23.1
(1:28.0-T35)
5:49.2
(1:26.1.0-T38)
2 3 Danske Studenters Roklub III

  • Tøger Berg Rasmussen(1)
1:28.9
(1:28.9-T38)
2:59.2
(1:30.3-T35)
4:29.3
(1:30.1.0-T35)
5:55.8
(1:26.4-T38)
3 2 Danske Studenters Roklub V

  • Frank Steffensen(1)
1:29.1.0
(1:29.1.0-T34)
2:59.6
(1:30.5-T32)
4:29.5
(1:29.9-T32)
5:56.5
(1:27.0-T39)
4 17 Danske Studenters Roklub VII

  • Lars Fjord Garvey(1)
1:30.0
(1:30.0-T37)
3:00.8
(1:30.8-T34)
4:32.0
(1:31.2-T34)
5:59.3
(1:27.4-T36)
5 9 Danske Studenters Roklub VI

  • Christoffer Kruse(1)
1:29.2
(1:29.2-T37)
3:01.0
(1:31.8-T35)
4:33.2
(1:32.2-T35)
6:03.5
(1:30.3-T37)
6 4 Odense Roklub I

  • Tobias Kempf(1)
1:31.4
(1:31.4-T35)
3:03.3
(1:31.9-T34)
4:35.7
(1:32.4-T34)
6:04.7
(1:29.1.0-T38)
7 5 Aalborg Roklub I

  • Esben Ravn(1)
  1:30.4
(1:30.4-T33)
3:02.2
(1:31.8-T31)
4:35.2
(1:33.0-T31)
6:06.3
(1:31.1.0-T34)
8 6 Roforeningen KVIK I

  • Loui Lam(1)
1:31.5
(1:31.5-T38)
3:04.8
(1:33.3-T37)
4:39.1
(1:34.3-T36)
6:09.5
(1:30.3-T41)
9 8 Bagsværd Roklub/KCB II

  • Ole Søgaard(1)
1:29.4
(1:29.4-T38)
3:02.8
(1:33.4-T35)
4:37.4
(1:34.6-T36)
6:10.8
(1:33.4-T38)
10 12 Nordslesvigsk Roklub I

  • Christian Kragh(1)
1:34.9
(1:34.9-T36)
3:10.0
(1:35.1.0-T34)
4:45.5
(1:35.5-T34)
6:20.1
(1:34.7-T35)
11 11 Danske Studenters Roklub I

  • Søren Hansen(1)
1:35.0
(1:35.0-T35)
3:11.2
(1:36.2-T34)
4:48.1
(1:36.9-T35)
6:24.0
(1:35.9-T37)
12 13 Odense Roklub II

  • Niklas Vindinge Sørensen(1)
1:36.4
(1:36.4-T41)
3:14.7
(1:38.3-T34)
4:53.1
(1:38.4-T34)
6:30.5
(1:37.4-T34)
13 15 Næstved Roklub I

  • Frederik Wendel Madsen(1)
1:38.9
(1:38.9-T35)
3:18.2
(1:39.3-T31)
4:58.5
(1:40.3-T31)
6:39.0
(1:40.5-T32)
14 18 Danske Studenters Roklub VIII

  • Rune Andersen(1)
1:36.4
(1:36.4-T35)
3:19.4
(1:43.0-T31)
5:04.9
(1:45.5-T32)
6:47.5
(1:42.6-T33)

409
MErgo Herre Universitetsløb – 2000m
2017-01-28 15:35
Plac. # Navn 500m 1000m 1500m 2000m
1 7 Aalborg Universitet IV

  • Jonas Svane(1)
  1:37.2
(1:37.2-T33)
3:15.1
(1:37.9-T32)
4:53.1
(1:38.0-T32)
6:29.0
(1:35.8-T36)
2 2 Aalborg Universitet VI

  • Nicolaj Winther(1)
  1:36.6
(1:36.6-T34)
3:15.0
(1:38.4-T31)
4:52.8
(1:37.8-T32)
6:29.3
(1:36.5-T35)
3 13 SDU III

  • Mikkel Iwanoff Kolind(1)
1:36.7
(1:36.7-T31)
3:17.0
(1:40.3-T29)
4:55.7
(1:38.7-T29)
6:30.2
(1:34.4-T32)
4 5 Aalborg Universitet VII

  • Troels Dalgaard Danielsen(1)
  1:35.5
(1:35.5-T30)
3:13.0
(1:37.5-T30)
4:51.2
(1:38.2-T29)
6:31.8
(1:40.7-T31)
5 11 Aalborg Universitet I

  • Christian Hauge(1)
  1:37.7
(1:37.7-T35)
3:15.9
(1:38.2-T34)
4:54.2
(1:38.3-T34)
6:32.8
(1:38.5-T38)
6 4 Aalborg Universitet III

  • Jesper Quist Jensen(1)
  1:36.8
(1:36.8-T33)
3:14.5
(1:37.7-T33)
4:54.2
(1:39.7-T33)
6:35.5
(1:41.2-T36)
7 6 SDU V

  • Martin Kjeldsen(1)
1:40.5
(1:40.5-T32)
3:20.9
(1:40.4-T30)
5:00.0
(1:39.1.0-T30)
6:36.0
(1:36.0-T31)
8 12 Aalborg Universitet V

  • Mikkel Paetau(1)
  1:37.9
(1:37.9-T35)
3:17.5
(1:39.6-T34)
4:58.8
(1:41.3-T34)
6:37.7
(1:38.9-T36)
9 10 SDU IV

  • Sebastian Seitz-Rasmussen(1)
1:36.2
(1:36.2-T36)
3:18.9
(1:42.7-T32)
5:04.3
(1:45.4-T31)
6:50.0
(1:45.7-T31)
10 9 SDU II

  • Martin Rønn Sørensen(1)
1:42.9
(1:42.9-T30)
3:27.9
(1:45.0-T28)
5:13.2
(1:45.3-T28)
6:58.8
(1:45.7-T31)
11 14 SDU VII

  • Bjarke Nepper-Rasmussen(1)
1:47.9
(1:47.9-T32)
3:38.3
(1:50.4-T30)
5:28.4
(1:50.1.0-T31)
7:14.1
(1:45.8-T35)

610
MErgo Senior åben SPRINT herrer – 200m
2017-01-28 17:30
Plac. # Navn 50m 100m 150m 200m
1 10 Aalborg Roklub I

  • Esben Ravn(1)
  0:08.0
(0:08.0-T68)
0:14.8
(0:06.8-T70)
0:21.7
(0:06.9-T61)
0:28.8
(0:07.1-T76)
2 5 Bagsværd Roklub I

  • Peter Søgaard(1)
0:08.1
(0:08.1-T59)
0:15.0
(0:06.9-T69)
0:22.2
(0:07.2-T58)
0:29.7
(0:07.5-T56)
3 11 UdenKlub I

  • Emil Jensen(1)
0:08.3
(0:08.3-T58)
0:15.4
(0:07.1-T60)
0:22.6
(0:07.2-T59)
0:29.9
(0:07.4-T65)
4 8 Lyngby Roklub I

  • Emil Lenzing(1)
0:08.5
(0:08.5-T71)
0:15.9
(0:07.4-T73)
0:23.4
(0:07.5-T64)
0:31.2
(0:07.8-T61)
5 1 Rødvig Roklub I

  • Jan Olsen (1)
0:08.5
(0:08.5-T42)
0:16.0
(0:07.5-T40)
0:23.5
(0:07.5-T48)
0:31.3
(0:07.7-T39)
6 4 Aarhus Roklub I

  • Frederik Wulf Munk(1)
0:08.6
(0:08.6-T70)
0:16.2
(0:07.6-T64)
0:23.8
(0:07.6-T71)
0:31.5
(0:07.8-T62)
7 7 Rødvig Roklub II

  • Tommy Knudsen (1)
0:10.8
(0:10.8-T50)
0:20.0
(0:09.2-T52)
0:29.5
(0:09.5-T51)
0:39.4
(0:09.9-T54)
8 9 Ringsted Roklub I

  • Per Munk Pedersen(1)
0:11.1
(0:11.1-T43)
0:20.8
(0:09.7-T37)
0:30.5
(0:09.7-T43)
0:40.6
(0:10.1-T42)
611
MErgo Universitetsløb SPRINT Herrer – 200m
2017-01-28 17:50
Plac. # Navn 50m 100m 150m 200m
1 3 Aalborg Universitet V

  • Mikkel Paetau(1)
  0:08.1
(0:08.1-T67)
0:15.4
(0:07.3-T66)
0:23.0
(0:07.6-T56)
0:30.7
(0:07.8-T62)
2 8 SDU III

  • Mikkel Iwanoff Kolind(1)
0:08.7
(0:08.7-T48)
0:16.1
(0:07.4-T57)
0:23.6
(0:07.5-T48)
0:31.1
(0:07.5-T56)
3 10 Aalborg Universitet III

  • Jesper Quist Jensen(1)
  0:08.9
(0:08.9-T54)
0:16.4
(0:07.5-T56)
0:24.1.0
(0:07.7-T54)
0:32.1
(0:08.0-T52)
4 5 SDU VI

  • Martin Kjeldsen(1)
0:09.0
(0:09.0-T60)
0:16.6
(0:07.6-T55)
0:24.4
(0:07.8-T54)
0:32.3
(0:07.9-T61)
5 11 Aalborg Universitet VII

  • Troels Dalgaard Danielsen(1)
  0:08.8
(0:08.8-T47)
0:16.7
(0:07.9-T46)
0:24.7
(0:08.0-T45)
0:32.7
(0:08.0-T45)
6 7 Aalborg Universitet VI

  • Nicolaj Winther(1)
  0:09.2
(0:09.2-T52)
0:17.0
(0:07.8-T54)
0:24.9
(0:07.9-T53)
0:32.8
(0:08.0-T52)
7 13 Aalborg Universitet IV

  • Jonas Svane(1)
  0:09.1
(0:09.1-T53)
0:16.9
(0:07.8-T62)
0:24.8
(0:07.9-T53)
0:32.9
(0:08.2-T59)
7 4 SDU II

  • Martin Rønn Sørensen(1)
0:09.1
(0:09.1-T59)
0:16.8
(0:07.7-T62)
0:24.7
(0:07.9-T53)
0:32.9
(0:08.2-T51)
7 1 SDU V

  • Sebastian Seitz-Rasmussen(1)
0:09.1
(0:09.1-T59)
0:16.9
(0:07.8-T54)
0:24.8
(0:07.9-T61)
0:32.9
(0:08.1-T59)
10 2 Aalborg Universitet I

  • Christian Hauge(1)
  0:09.1
(0:09.1-T59)
0:16.9
(0:07.8-T62)
0:24.8
(0:07.9-T61)
0:33.1
(0:08.2-T51)
10 6 Aalborg Universitet II

  • Dan Dodensig Kristensen(1)
  0:09.0
(0:09.0-T53)
0:16.9
(0:07.9-T53)
0:24.9
(0:08.0-T53)
0:33.1
(0:08.2-T51)
12 9 SDU VII

  • Bjarke Nepper-Rasmussen(1)
0:10.1
(0:10.1-T53)
0:18.6
(0:08.5-T50)
0:27.1
(0:08.5-T42)
0:35.9
(0:08.7-T48)
703
W/M 4-Stafet Universitetsløb 4x500m Mix handicap Køn – 2000m
2017-01-28 18:25
Plac. # Navn 500m 1000m 1500m 2000m
1 1 Aalborg Universitet I

  • Esben Ravn(1)
  • Mikkel Paetau(2)
  • Christian Hauge(3)
  • Troels Dalgaard Danielsen(4)
  2:17.0
(2:17.0-T25)
3:43.7
(1:26.7-T44)
5:12.0
(1:28.3-T43)
6:33.8
(1:21.8-T43)
2 3 SDU I

  • Elisabeth Kaalund Keller(1)
  • Mikkel Iwanoff Kolind(2)
  • Sebastian Seitz-Rasmussen(3)
  • Martin Kjeldsen(4)
1:57.4
(1:57.4-T29)
3:43.8
(1:46.4-T36)
5:14.7
(1:30.9-T50)
6:39.7
(1:24.9-T43)
3 2 Aalborg Universitet II

  • Nicolaj Winther(1)
  • Dan Dodensig Kristensen(2)
  • Jesper Quist Jensen(3)
  • Jonas Svane(4)
  2:16.7
(2:16.7-T28)
3:43.8
(1:27.1.0-T42)
5:14.3
(1:30.5-T42)
6:40.9
(1:26.6-T45)
4 5 SDU III

  • Pernille Lind Nielsen(1)
  • Nadine Heidi Brueckmann(2)
  • Martin Rønn Sørensen(3)
  • Bjarke Nepper-Rasmussen(4)
1:56.7
(1:56.7-T42)
3:51.1
(1:54.4-T40)
5:30.1
(1:39.0-T36)
7:01.5
(1:31.3-T36)

Jysk Mesterskab i Roergometer. 07 JAN 2017 i Århus.

130
MErgo Herre Senior A åben – 2000m
2017-01-07 12:08
Plac. # Navn 500m 1000m 1500m 2000m
1 4 Aalborg Roklub I

  • Esben Ravn(1)
  1:31.7
(1:31.7-T37)
3:05.9
(1:34.2-T34)
4:40.2
(1:34.3-T35)
6:11.9
(1:31.7-T37)
2 2 Aalborg Roklub II

  • Christian Hauge(1)
  1:37.1.0
(1:37.1.0-T36)
3:15.4
(1:38.3-T34)
4:53.7
(1:38.3-T35)
6:30.6
(1:36.8-T37)
3 1 Aalborg Roklub V

  • Jesper Quist Jensen(1)
  1:37.1.0
(1:37.1.0-T32)
3:15.3
(1:38.2-T30)
4:54.3
(1:39.0-T32)
6:34.7
(1:40.4-T34)
4 6 Roklubben Ægir I

  • Viktor Jensen(1)
1:38.6
(1:38.6-T36)
3:20.1.0
(1:41.5-T32)
5:01.7
(1:41.6-T32)
6:39.4
(1:37.8-T33)
5 5 Aalborg Roklub IV

  • Branko Majmunovic(1)
  1:35.1.0
(1:35.1.0-T42)
3:21.5
(1:46.4-T33)
5:10.4
(1:48.9-T32)
7:00.7
(1:50.4-T32)

168
MErgo Herre Senior A åben, Sprint – 200m
2017-01-07 14:00
Plac. # Navn 50m 100m 150m 200m
1 2 Aalborg Roklub I

  • Esben Ravn(1)
  0:08.1
(0:08.1-T74)
0:15.1
(0:07.0-T69)
0:22.2
(0:07.1-T76)
0:29.5
(0:07.3-T66)
2 3 Aalborg Roklub V

  • Jesper Quist Jensen(1)
  0:08.9
(0:08.9-T54)
0:16.5
(0:07.6-T55)
0:24.3
(0:07.8-T54)
0:32.5
(0:08.1-T52)
2 6 Roklubben Ægir I

  • Viktor Jensen(1)
0:09.0
(0:09.0-T60)
0:16.8
(0:07.8-T46)
0:24.6
(0:07.8-T54)
0:32.5
(0:07.8-T54)
4 7 Aalborg Roklub IV

  • Dan Dodensig Kristensen(1)
  0:09.0
(0:09.0-T60)
0:16.7
(0:07.7-T54)
0:24.5
(0:07.8-T54)
0:32.6
(0:08.0-T53)
5 4 Nyborg Roklub I

  • Brian Sørensen(1)
0:09.0
(0:09.0-T53)
0:16.8
(0:07.8-T54)
0:24.7
(0:07.9-T53)
0:32.8
(0:08.1-T52)
6 5 Nyborg Roklub II

  • Rasmus Nielsen(1)
0:09.4
(0:09.4-T58)
0:17.4
(0:08.0-T60)
0:25.7
(0:08.3-T65)
0:34.3
(0:08.6-T56)
7 1 Aalborg Roklub VI

  • Branko Majmunovic(1)
  0:09.5
(0:09.5-T57)
0:17.8
(0:08.3-T58)
0:26.3
(0:08.5-T50)
0:35.8
(0:09.6-T63)

Dansk Mesterskab i Roergometer. 30 JAN 2016.

408
Herre åben – 2000m
2016-01-30 15:15
Plac. # Navn 500m 1000m 1500m 2000m
1 1 Danske Studenters Roklub I

  • Sverri S. Nielsen(1)
1:27.0
(1:27.0-T37)
2:55.3
(1:28.3-T36)
4:23.4
(1:28.1.0-T37)
5:51.6
(1:28.2-T37)
2 3 Danske Studenters Roklub III

  • Tøger Berg Rasmussen(1)
1:28.1.0
(1:28.1.0-T38)
2:59.1
(1:31.0-T34)
4:30.2
(1:31.1.0-T34)
5:57.9
(1:27.7-T37)
3 2 Danske Studenters Roklub II

  • Frank Steffensen(1)
1:28.8
(1:28.8-T37)
2:59.9
(1:31.1.0-T34)
4:29.5
(1:29.6-T35)
5:58.1
(1:28.6-T38)
4 4 Aalborg Roklub I

  • Anders Boutrup Petersen(1)
  1:28.5
(1:28.5-T36)
2:59.0
(1:30.5-T34)
4:29.7
(1:30.7-T34)
6:01.4
(1:31.7-T37)
5 7 Roforeningen KVIK I

  • Loui Lam(1)
1:30.0
(1:30.0-T36)
3:02.6
(1:32.6-T34)
4:34.7
(1:32.1.0-T36)
6:06.3
(1:31.6-T43)
6 8 Aalborg Roklub II

  • Esben Ravn(1)
  1:30.7
(1:30.7-T35)
3:03.0
(1:32.3-T31)
4:35.5
(1:32.5-T31)
6:06.7
(1:31.1.0-T34)
7 6 Bagsværd Roklub II

  • Ole Søgaard(1)
1:28.9
(1:28.9-T38)
3:01.9
(1:33.0-T34)
4:35.9
(1:34.0-T35)
6:07.2
(1:31.3-T39)
8 5 Danske Studenters Roklub IV

  • Mark Hartsteen(1)
1:30.8
(1:30.8-T34)
3:03.7
(1:32.9-T33)
4:36.8
(1:33.1.0-T32)
6:08.8
(1:31.9-T33)
9 10 Aalborg Roklub III

  • Esben Bach-Sørensen(1)
  1:34.4
(1:34.4-T36)
3:09.2
(1:34.8-T34)
4:44.2
(1:35.0-T33)
6:21.2
(1:37.0-T35)
10 16 Danske Studenters Roklub V

  • Søren Hansen(1)
1:34.4
(1:34.4-T36)
3:10.4
(1:36.0-T33)
4:46.4
(1:36.0-T34)
6:21.7
(1:35.3-T35)
11 18 Aalborg Roklub IV

  • Simon Staal Nielsen(1)
  1:35.0
(1:35.0-T35)
3:12.7
(1:37.7-T33)
4:50.7
(1:38.0-T33)
6:27.4
(1:36.7-T35)
12 14 Danske Studenters Roklub VI

  • Michael Borg(1)
1:37.8
(1:37.8-T36)
3:18.3
(1:40.5-T33)
4:58.7
(1:40.4-T33)
6:35.1
(1:36.3-T37)
13 11 Aarhus Studenter Roklub I

  • Troels Ilsø Mahneke(1)
1:37.6
(1:37.6-T40)
3:18.7
(1:41.1.0-T33)
5:00.0
(1:41.3-T33)
6:39.2
(1:39.2-T36)
14 19 Team Så I Røgen I

  • Philip Lyng Madsen(1)
1:35.4
(1:35.4-T27)
3:17.0
(1:41.6-T25)
5:00.8
(1:43.8-T24)
6:44.3
(1:43.6-T27)
409
Herre Universitetsløb – 2000m
2016-01-30 15:27
Plac. # Navn 500m 1000m 1500m 2000m
1 9 Aalborg Roklub IX

  • Troels Dalgaard Danielsen(1)
  1:35.3
(1:35.3-T35)
3:12.8
(1:37.5-T32)
4:50.3
(1:37.5-T33)
6:28.3
(1:38.1.0-T35)
2 1 Aalborg Roklub X

  • Nicolaj Winther(1)
  1:36.2
(1:36.2-T34)
3:13.4
(1:37.2-T32)
4:51.0
(1:37.6-T33)
6:29.8
(1:38.7-T35)
3 8 Aalborg Roklub I

  • Christian Hauge(1)
  1:38.6
(1:38.6-T32)
3:17.2
(1:38.6-T32)
4:55.8
(1:38.6-T32)
6:34.1
(1:38.3-T34)
4 3 Aalborg Roklub VIII

  • Jonas Svane(1)
  1:36.9
(1:36.9-T32)
3:14.6
(1:37.7-T31)
4:54.9
(1:40.3-T31)
6:36.1
(1:41.2-T31)
5 11 Aalborg Roklub II

  • Mikkel Paetau(1)
  1:38.2
(1:38.2-T31)
3:18.4
(1:40.2-T30)
4:58.5
(1:40.1.0-T29)
6:37.3
(1:38.7-T33)
6 12 Odense Roklub III

  • Søren Gam(1)
  1:38.0
(1:38.0-T33)
3:18.3
(1:40.3-T32)
5:00.5
(1:42.2-T32)
6:39.1
(1:38.6-T35)
7 2 Aalborg Roklub V

  • Dan Dodensig Kristensen(1)
  1:39.9
(1:39.9-T34)
3:20.1
(1:40.2-T33)
5:01.4
(1:41.3-T33)
6:40.4
(1:39.0-T35)
8 10 Aalborg Roklub III

  • Markus Schelske(1)
  1:40.1.0
(1:40.1.0-T33)
3:21.3
(1:41.2-T33)
5:04.1
(1:42.8-T34)
6:46.3
(1:42.3-T37)
8 6 Aalborg Roklub IV

  • Nedim Cokljat(1)
  1:38.6
(1:38.6-T29)
3:20.1.0
(1:41.5-T28)
5:04.4
(1:44.3-T25)
6:46.3
(1:42.0-T29)
10 5 Aalborg Roklub VI

  • Jakob Andersen Molbech(1)
  1:41.7
(1:41.7-T31)
3:23.0
(1:41.3-T32)
5:06.3
(1:43.3-T31)
6:51.8
(1:45.5-T31)
11 7 Odense Roklub II

  • Christian U. Von Linstow(1)
1:40.9
(1:40.9-T34)
3:25.0
(1:44.1.0-T32)
5:10.4
(1:45.4-T32)
6:54.3
(1:43.8-T33)
12 13 Odense Roklub I

  • Martin Rønn Sørensen(1)
1:43.4
(1:43.4-T33)
3:27.3
(1:43.9-T31)
5:11.2
(1:43.9-T31)
6:55.3
(1:44.0-T33)
13 4 Aalborg Roklub VII

  • Jesper Quist Jensen(1)
  1:41.8
(1:41.8-T32)
3:25.1.0
(1:43.3-T30)
5:09.5
(1:44.4-T30)
6:55.7
(1:46.2-T33)

610
Senior åben SPRINT herrer – 200m
2016-01-30 16:15
Plac. # Navn 50m 100m 150m 200m
1 6 Bagsværd Roklub I

  • Peter Søgaard(1)
0:07.9
(0:07.9-T61)
0:14.8
(0:06.9-T61)
0:21.9
(0:07.1-T59)
0:29.1
(0:07.3-T57)
2 15 Aalborg Roklub I

  • Esben Ravn(1)
  0:08.1
(0:08.1-T74)
0:15.1
(0:07.0-T68)
0:22.2
(0:07.1-T68)
0:29.5
(0:07.3-T66)
3 1 Roforeningen KVIK I

  • Jesper Tronier(1)
0:08.2
(0:08.2-T66)
0:15.3
(0:07.1-T67)
0:22.6
(0:07.3-T65)
0:30.2
(0:07.5-T64)
4 2 Holstebro Roklub/KCHO I

  • Aske Petersen(1)
0:08.4
(0:08.4-T64)
0:15.6
(0:07.2-T66)
0:23.0
(0:07.4-T57)
0:30.5
(0:07.5-T56)
5 17 Aalborg Roklub II

  • Mikkel Paetau(1)
  0:08.3
(0:08.3-T58)
0:15.5
(0:07.2-T66)
0:23.0
(0:07.5-T56)
0:30.7
(0:07.7-T54)
6 14 Aalborg Roklub IV

  • Nedim Cokljat(1)
  0:08.6
(0:08.6-T55)
0:16.0
(0:07.4-T57)
0:23.2
(0:07.2-T58)
0:30.8
(0:07.5-T48)
7 4 PowerFocusedTraining I

  • Kenneth Jay(1)
0:08.1
(0:08.1-T67)
0:15.3
(0:07.2-T67)
0:22.8
(0:07.5-T72)
0:30.9
(0:08.1-T74)
8 5 Aalborg Roklub III

  • Jakob Andersen Molbech(1)
  0:08.4
(0:08.4-T72)
0:15.7
(0:07.3-T57)
0:23.2
(0:07.5-T64)
0:31.0
(0:07.8-T62)
9 19 Hadsund Roklub I

  • Lennart Vestergaard(1)
0:08.6
(0:08.6-T63)
0:16.1
(0:07.5-T72)
0:23.9
(0:07.8-T54)
0:31.8
(0:07.9-T61)
9 18 Rødvig Roklub II

  • Jan Olsen(1)
0:08.8
(0:08.8-T48)
0:16.4
(0:07.6-T55)
0:24.1.0
(0:07.7-T47)
0:31.8
(0:07.7-T54)
11 13 Randers Roklub I

  • Erik Carsten Pedersen(1)
0:08.6
(0:08.6-T70)
0:16.3
(0:07.7-T70)
0:24.2
(0:07.9-T68)
0:32.4
(0:08.2-T66)
12 20 Hadsund Roklub II

  • Simon Sørensen(1)
0:08.8
(0:08.8-T68)
0:16.5
(0:07.7-T55)
0:24.4
(0:07.9-T61)
0:32.6
(0:08.3-T58)
13 11 Holstebro Roklub/KCHO V

  • Jonathan Nielsen(1)
0:09.1
(0:09.1-T53)
0:16.8
(0:07.7-T62)
0:24.7
(0:07.9-T60)
0:33.0
(0:08.2-T51)
14 12 Holstebro Roklub/KCHO II

  • Daniel Stentoft Mogensen(1)
0:09.3
(0:09.3-T58)
0:17.1
(0:07.8-T54)
0:25.0
(0:07.9-T60)
0:33.2
(0:08.1-T59)
14 16 Lyngby Roklub I

  • Emil Lenzing(1)
0:08.7
(0:08.7-T62)
0:16.4
(0:07.7-T63)
0:24.6
(0:08.2-T44)
0:33.2
(0:08.6-T49)
16 3 Holstebro Roklub/KCHO IV

  • Frederik Taulbjerg(1)
0:09.1
(0:09.1-T66)
0:17.0
(0:07.9-T61)
0:25.0
(0:08.0-T60)
0:33.4
(0:08.3-T65)
17 8 Holstebro Roklub/KCHO III

  • Eskil Bech-Pedersen(1)
0:09.2
(0:09.2-T58)
0:17.2
(0:08.0-T60)
0:25.3
(0:08.1-T52)
0:33.7
(0:08.4-T57)
18 9 Rødvig Roklub I

  • Flemming Nielsen(1)
0:10.3
(0:10.3-T52)
0:19.0
(0:08.7-T48)
0:27.7
(0:08.7-T55)
0:36.7
(0:09.0-T47)
19 10 Rødvig Roklub III

  • Tommy Knudsen(1)
0:10.7
(0:10.7-T50)
0:19.9
(0:09.2-T52)
0:29.4
(0:09.5-T51)
0:39.2
(0:09.8-T49)
611
Universitetsløb SPRINT Herrer – 200m
2016-01-30 16:17
Plac. # Navn 50m 100m 150m 200m
1 3 Aalborg Roklub I

  • Anders Boutrup Petersen(1)
  0:08.8
(0:08.8-T55)
0:16.3
(0:07.5-T48)
0:23.8
(0:07.5-T56)
0:31.5
(0:07.7-T47)
1 9 Aalborg Roklub IX

  • Simon Staal Nielsen(1)
  0:08.8
(0:08.8-T62)
0:16.2
(0:07.4-T57)
0:23.7
(0:07.5-T64)
0:31.5
(0:07.8-T54)
3 2 Aalborg Roklub XII

  • Mathias Køser Thomsen(1)
  0:08.7
(0:08.7-T69)
0:16.3
(0:07.6-T47)
0:24
(0:07.7-T47)
0:31.9
(0:07.8-T46)
4 8 Roklubben Ægir I

  • Viktor Jensen(1)
  0:08.7
(0:08.7-T69)
0:16.5
(0:07.8-T69)
0:24.1
(0:07.6-T63)
0:32.1
(0:07.9-T61)
5 6 Aalborg Roklub IV

  • Esben Bach-Sørensen(1)
  0:08.8
(0:08.8-T55)
0:16.5
(0:07.7-T47)
0:24.4
(0:07.9-T45)
0:32.6
(0:08.2-T44)
6 15 Aalborg Roklub VII

  • Markus Schelske(1)
  0:09.1
(0:09.1-T53)
0:16.9
(0:07.8-T46)
0:24.7
(0:07.8-T54)
0:32.7
(0:08.1-T60)
7 13 Aalborg Roklub III

  • Dan Dodensig Kristensen(1)
  0:08.8
(0:08.8-T61)
0:16.6
(0:07.8-T54)
0:24.6
(0:08.0-T53)
0:32.8
(0:08.1-T44)
8 16 Aalborg Roklub X

  • Troels Dalgaard Danielsen(1)
  0:09.0
(0:09.0-T46)
0:16.9
(0:07.9-T53)
0:25.0
(0:08.1-T52)
0:33.1
(0:08.1-T52)
9 18 Aalborg Roklub VI

  • Jonas Svane(1)
  0:09.1
(0:09.1-T52)
0:16.9
(0:07.8-T46)
0:24.9
(0:08.0-T53)
0:33.2
(0:08.3-T51)
10 4 Aalborg Roklub VIII

  • Nicolaj Winther(1)
  0:09.4
(0:09.4-T58)
0:17.4
(0:08.0-T53)
0:25.5
(0:08.1-T52)
0:33.6
(0:08.2-T59)
11 7 Aalborg Roklub XI

  • Christian Elgaard Jacobsen(1)
  0:09.1
(0:09.1-T66)
0:17.2
(0:08.1-T59)
0:25.6
(0:08.4-T57)
0:34.2
(0:08.6-T56)
12 14 Aalborg Roklub V

  • Jesper Quist Jensen(1)
  0:09.4
(0:09.4-T51)
0:17.5
(0:08.1-T52)
0:25.8
(0:08.3-T51)
0:34.3
(0:08.5-T56)
12 11 Odense Roklub I

  • Martin Rønn Sørensen(1)
0:09.4
(0:09.4-T51)
0:17.5
(0:08.1-T52)
0:25.8
(0:08.3-T43)
0:34.3
(0:08.5-T49)
14 1 Odense Roklub II

  • Christian U. Von Linstow(1)
0:09.6
(0:09.6-T50)
0:17.8
(0:08.2-T44)
0:26.1
(0:08.3-T43)
0:34.6
(0:08.4-T43)
15 17 Aalborg Roklub II

  • Christian Hauge(1)
  0:09.6
(0:09.6-T56)
0:17.8
(0:08.2-T51)
0:26.1
(0:08.3-T50)
0:34.7
(0:08.6-T49)
16 12 Odense Roklub III

  • Søren Gam(1)
  0:09.9
(0:09.9-T48)
0:18.4
(0:08.5-T50)
0:26.9
(0:08.5-T50)
0:35.6

 

702
4-Stafet Klubholdstafet, senior, master 4x1000m – 4000m
2016-01-30 17:07
Plac. # Navn 500m 1000m 1500m 2000m 2500m 3000m 3500m 4000m
1 13 Odder Roklub I

  • Juliane Elander(1)
  • Tage Staal(2)
  • Julie Poulsen(3)
  • Steffen Bonde(4)
2:08.6
(2:08.6-T32)
3:58.0
(1:49.4-T36)
5:27.8
(1:29.8-T42)
6:58.5
(1:30.7-T42)
8:42.3
(1:43.8-T39)
10:30.4
(1:48.1.0-T38)
12:14.9
(1:44.5-T37)
13:58.6
(1:43.6-T40)
2 7 Sorø Roklub II

  • Birgit Juel-Hansen(1)
  • Michael Bertelsen(2)
  • Jens Albert Graudal(3)
  • Christian Mølvig(4)
2:18.1.0
(2:18.1.0-T26)
3:57.2
(1:39.1.0-T37)
5:53.2
(1:56.0-T32)
7:55.0
(2:01.8-T32)
9:30.1
(1:35.1.0-T38)
11:11.6
(1:41.5-T38)
12:44.5
(1:32.9-T39)
14:20.0
(1:35.5-T38)
3 3 Sorø Roklub I

  • Bo Vilhelmsen(1)
  • Jannick Wly Andersen(2)
  • Ingrid Petersen(3)
  • Peter Lindblom(4)
1:41.6
(1:41.6-T34)
3:25.7
(1:44.1.0-T32)
5:29.7
(2:04.0-T30)
7:33.7
(2:04.0-T31)
9:10.2
(1:36.5-T30)
10:49.9
(1:39.7-T29)
12:35.3
(1:45.4-T31)
14:23.3
(1:48.0-T34)
4 6 Holstebro Roklub/KCHO IV

  • Magnus Valbirk(1)
  • Christian Carlsen(2)
  • Christian Taulbjerg(3)
  • Magnus Zier Quist Rathenborg(4)
3:17.0
(3:17.0-T19)
4:52.9
(1:35.9-T40)
6:27.0
(1:34.1.0-T37)
8:02.8
(1:35.8-T36)
9:38.9
(1:36.1.0-T34)
11:15.5
(1:36.6-T34)
12:51.1
(1:35.6-T38)
14:26.5
(1:35.4-T40)
5 5 Holstebro Roklub/KCHO I

  • Ida Petersen(1)
  • Daniel Stentoft Mogensen(2)
  • Trine Dahl Pedersen(3)
  • Laura Funch Petersen(4)
2:30.6
(2:30.6-T27)
4:16.9
(1:46.3-T36)
6:04.8
(1:47.9-T39)
7:53.4
(1:48.6-T38)
9:37.8
(1:44.4-T35)
11:23.7
(1:45.9-T33)
12:57
(1:33.3-T41)
14:29.4
(1:32.5-T42)
6 10 Holstebro Roklub/KCHO III

  • Aske Petersen(1)
  • Jonathan Nielsen(2)
  • Eskil Bech-Pedersen(3)
  • Frederik Taulbjerg(4)
3:54.3
(3:54.3-T16)
5:28.5
(1:34.2-T39)
7:03.2
(1:34.7-T39)
8:38.1
(1:34.9-T40)
10:04.6
(1:26.5-T39)
11:35.5
(1:30.9-T36)
13:07.2
(1:31.7-T35)
14:38.4
(1:31.3-T37)
7 2 Danske Studenters Roklub II

  • Tøger Berg Rasmussen(1)
  • Tanja Nors Tardrup(2)
  • Kaspar Guldbæk(3)
  • Frank Steffensen(4)
3:25.7
(3:25.7-T17)
4:55.7
(1:30.0-T37)
6:42.3
(1:46.6-T38)
8:37.9
(1:55.6-T34)
10:08.1
(1:30.2-T36)
11:46.5
(1:38.4-T36)
13:11.1
(1:24.6-T43)
14:39.2
(1:28.1.0-T38)
8 14 Aalborg Roklub I

  • Anders Boutrup Petersen(1)
  • Esben Bach-Sørensen(2)
  • Nedim Cokljat(3)
  • Esben Ravn(4)
  4:12.8
(4:12.8-T13)
5:42.9
(1:30.1.0-T35)
7:14.7
(1:31.8-T31)
8:49.9
(1:35.2-T32)
10:22.6
(1:32.7-T34)
11:54.9
(1:32.3-T38)
13:24.7
(1:29.8-T33)
14:53.0
(1:28.5-T34)
9 8 Holstebro Roklub/KCHO II

  • Anne Vestergaard Nielsen(1)
  • Sofie Brorson Vetner(2)
  • Mads Yding(3)
  • Søren Madsen(4)
2:52.9
(2:52.9-T19)
4:28.6
(1:35.7-T33)
6:17.9
(1:49.3-T33)
8:07.7
(1:49.8-T35)
9:56.8
(1:49.1.0-T34)
11:42.9
(1:46.1.0-T35)
13:20.1
(1:37.2-T33)
14:59.6
(1:39.3-T34)
10 1 Roklubben Furesø I

  • Mette Møller(1)
  • Marcus Pii Lunau Blanke(2)
  • Jane Hagan(3)
  • Bo Hartz(4)
2:18.8
(2:18.8-T25)
4:07.6
(1:48.8-T31)
6:02.4
(1:54.8-T35)
7:58.5
(1:56.1-T33)
9:36.8
(1:38.3-T33)
11:18.6
(1:41.8-T33)
13:11.4
(1:52.8-T37)
15:08.5
(1:57.1-T34)
11 12 361/Kano- og Kajakklubben Nord I

  • Christoffer Vallentin Buchhardt(1)
  • Frederik Dyrup Petersen(2)
  • Johanna Munch Haraldsdottir(3)
  • Asbjørn Lolk-Hansen(4)
2:37.7
(2:37.7-T24)
4:22.0
(1:44.3-T35)
6:19.2
(1:57.2-T39)
8:25.3
(2:06.1-T36)
10:09.1.0
(1:43.8-T44)
12:03.8
(1:54.7-T42)
13:42.6
(1:38.8-T37)
15:27.0
(1:44.3-T36)
12 4 Danske Studenters Roklub I

  • Nanna Hovelsø(1)
  • Christine Flagstad Bech(2)
  • Iben Kiilsgaard(3)
  • Louise Ruby(4)
2:10.6
(2:10.6-T34)
4:12.2
(2:01.6-T36)
6:00.3
(1:48.1.0-T34)
7:53.6
(1:53.3-T33)
9:46.0
(1:52.4-T31)
11:46.8
(2:00.8-T29)
13:34.5
(1:47.7-T37)
15:27.3
(1:52.8-T33)
13 11 361/Gladsaxe Kano og Kajakklub I

  • Victor Tram(1)
  • Stig Skovbo Olsen(2)
  • Andreas Jeppesen(3)
  • Agnete Jersild(4)
2:31.5
(2:31.5-T28)
4:23.1
(1:51.6-T37)
6:30.8
(2:07.7-T42)
8:52.4
(2:21.6-T39)
10:28.8
(1:36.4-T40)
12:21.0
(1:52.2-T40)
14:01.7
(1:40.7-T38)
15:47.7
(1:46.1.0-T36)
703
4-Stafet Universitetsløb 4x500m Mix handicap Køn – 2000m
2016-01-30 17:33
Plac. # Navn 500m 1000m 1500m 2000m
1 6 Aalborg Universitet I

  • Christian Hauge(1)
  • Simon Staal Nielsen(2)
  • Mikkel Paetau(3)
  • Markus Schelske(4)
  2:22.9
(2:22.9-T23)
3:51.8
(1:28.9-T41)
5:19.9
(1:28.1.0-T39)
6:43.4
(1:23.5-T42)
2 4 Aalborg Universitet IV

  • Troels Dalgaard Danielsen(1)
  • Nicolaj Winther(2)
  • Jonas Svane(3)
  • Dan Dodensig Kristensen(4)
  2:24.2
(2:24.2-T25)
3:53.4
(1:29.2-T43)
5:20.0
(1:26.6-T43)
6:45.2
(1:25.2-T41)
3 2 Aalborg Universitet II

  • Simona Læsø Christensen(1)
  • Jacqline Lemming(2)
  • Christina Donstrup(3)
  • Christene Skovsted(4)
  1:43.7
(1:43.7-T35)
3:30.1
(1:46.4-T36)
5:15.0
(1:44.9-T38)
6:51.8
(1:36.8-T43)
4 3 Aalborg Universitet III

  • Jesper Quist Jensen(1)
  • Christian Elgaard Jacobsen(2)
  • Jakob Andersen Molbech(3)
  • Mathias Køser Thomsen(4)
  2:23.0
(2:23.0-T23)
3:56.1
(1:33.1.0-T47)
5:28.3
(1:32.2-T44)
6:55.9
(1:27.6-T49)
5 1 SDU I

  • Tobias Kempf(1)
  • Søren Gam(2)
  • Luise Lund Hansen(3)
  • Elisabeth Kaalund Keller(4)
2:02.4
(2:02.4-T28)
3:49.9
(1:47.5-T39)
5:32.0
(1:42.1.0-T41)
7:01.5
(1:29.6-T38)
6 5 SDU II

  • Christian U. Von Linstow(1)
  • Martin Rønn Sørensen(2)
  • Pernille Lind Nielsen(3)
  • Martina Lundberg(4)
2:03.0
(2:03.0-T30)
4:01.8
(1:58.8-T44)
5:30.8
(1:29.0-T46)
7:05.1
(1:34.3-T40)

Jysk Mesterskab i Roergometer. 09 JAN 2015 i Århus.

 

Løb 126 WErgo – Dame Senior A åben – 2000m 2016-01-09 11:40              1. Afdeling
Plac. # Navn Tid
1 Aarhus Roklub II
Nina Hollensen (1)
06:51.5
2 Aalborg Dame Roklub I
Christina Donstrup (1)
07:29.5

 

Løb 128 MErgo – Herre Senior B 19-22 år – 2000m 2016-01-09 11:55              1. Afdeling
Plac. # Navn Tid
1 Kraftcenter Holstebro I
Aske Petersen (1)
06:10.6
2 Kraftcenter Holstebro II
Jonatan Nielsen (1)
06:17.0
3 Aalborg Roklub
Benedek Gaal (1)
06:33.2
4 Ribe Roklub I
Sebastian Adelhardt – (1)
06:39.4
5 Aalborg Roklub II
Kaare Kjeklgaard Madsen (1)
06:58.2
6 Odder Roklub I
Lukas Paysen (1)
07:02.8
7 Aalborg Roklub 2
Jesper Quist Jensen (1)
07:03.6

 

 

Løb 130 MErgo – Herre Senior A åben – 2000m 2016-01-09 12:25              1. Afdeling
Plac. # Navn Tid
2 Odder Roklub I
Steffen Bonde (1)
06:09.1
1  Jysk Mester Aalborg Roklub I
Anders Boutrup Petersen (1)
06:03.1   Jysk Mester
3 Aalborg Roklub II
Esben Ravn (1)
06:11.1
6 Aalborg Roklub V
Simon Staal Nielsen (1)
06:28.3
4 Aarhus Roklub I
Andrej Lawaetz Bendtsen (1)
06:11.7
7 Aarhus Studenter Roklub I
Troels Ilsø Mahneke (1)
06:35.5
5 Aalborg Roklub III
Esben Bach-Sørensen (1)
06:21.8
8 Aalborg Roklub VI
Christian Hauge (1)
06:39.7
9 Aalborg Roklub IX
Mikkel Paetau (1)
06:42.6
10 Aalborg Roklub VIII
Markus Schelske (1)
06:48.4
11 Aalborg Roklub XII
Nedim Cokljat (1)
06:45.6
12 Aalborg Roklub VII
Dan Dodensig Kristensen (1)
06:51.7
13 Aalborg Roklub X
Jakob Andersen Molbech (1)
06:48.5
14 Aarhus Studenter Roklub II
Emil Holck (1)
07:05.4

 

 

Løb 165 WErgo – Dame Senior A åben, Sprint – 200m 2016-01-09 14:35              1. Afdeling
Plac. # Navn Tid
1 Aarhus Roklub I
Nina Hollensen (1)
35.6
2 Holstebro Roklub I
Trine Dahl Pedersen (1)
36.1
3 Aalborg Dame Roklub
Christina Donstrup (1)
36.7
4 Nyborg Roklub I
Charlotte Buchwaldt (1)
40.3

 

 

 

Løb 166 MErgo – Herre Senior B 19-22 år, Sprint – 200m 2016-01-09 14:40              1. Afdeling
Plac. # Navn Tid
1 Holstebro Roklub II
Aske Petersen (1)
30.6
2 Aalborg Roklub II
Kaare Kjeklgaard Madsen (1)
31.2
3 Ribe Roklub I
Sebastian Adelhardt – (1)
31.5
4 Hadsund Roklub I
Lennart Vestergaard (1)
31.7
5 Roklubben Ægir I
Viktor Jensen (1)
32.3
6 Aalborg Roklub
Benedek Gaal (1)
32.3
7 Holstebro Roklub I
Jonatan Nielsen (1)
32.4
8 Aalborg Roklub 2
Jesper Quist Jensen (1)
34.0
9 Odder Roklub I
Lukas Paysen (1)
34.5

 

 

Løb 168 MErgo – Herre Senior A åben, Sprint – 200m 2016-01-09 14:45              1. Afdeling
Plac. # Navn Tid
1  Jysk Mester Aalborg Roklub II
Esben Ravn (1)        
29.7    Jysk Mester
2 Aalborg Roklub IX
Mikkel Paetau (1)
30.7
3 Aalborg Roklub X
Jakob Andersen Molbech (1)
31.0
4 Aalborg Roklub XII
Nedim Cokljat (1)
30.8
5 Aalborg Roklub I
Anders Boutrup Petersen (1)
31.5
6 Aalborg Roklub V
Simon Staal Nielsen (1)
31.5
7 Aalborg Roklub VII
Dan Dodensig Kristensen (1)
32.3
8 Aalborg Roklub III
Esben Bach-Sørensen (1)
31.6
9 Randers Roklub I
Erik Carsten Pedersen (1)
31.9
10 Aalborg Roklub VI
Christian Hauge (1)
34.0
11 Aalborg Roklub VIII
Markus Schelske (1)
32.0
12 Uden Klub I
Bent Brunsgaard Andersen (1)
36.1

 

 

Løb 201 W/M4-Stafet – 4×500 meter Firma Sprint Regatta – 2000m 2016-01-09 12:50              1. Afdeling
Plac. # Navn Tid
1 QRM Danmark I
Søren Svenningsen (1)
Peter G. Jahn (2)
Josef Sørensen (3)
Frederik Sand Jahn (4)
06:24.2
2 Aalborg Universitet I
Simon Staal Nielsen (1)
Christian Hauge (2)
Dan Dodensig Kristensen (3)
Markus Schelske (4)
06:26.6
3 Aalborg Universitet II
Mikkel Paetau (1)
Jakob Andersen Molbech (2)
Jesper Quist Jensen (3)
Chr. Bager Jacobsen (4)
06:33.8

 

 

Løb 203 W/M4-Stafet – 4×500 meter Klub Sprint Regatta – 2000m 2016-01-09 15:15              1. Afdeling
Plac. # Navn Tid
1 Aarhus Roklub/Silkeborg Roklub
Carl Guss Søndergaard (1)
Mai Nielsen (2)
Mette Køchs Nielsen (3)
Nina Hollensen (4)
06:36.3
2 Kraftcenter Holstebro I
Trine Dahl Pedersen (1)
Nanna Bo Christensen (2)
Ida Petersen (3)
Casper Lindballe Lehmann Pedersen (4)
06:38.7
3 Odder Roklub
Steffen Bonde (1)
Tage Staal (2)
Per Amby (3)
Julie Poulsen (4)
06:41.5
4 Aalborg Roklub I
Anders Boutrup Petersen (1)
Esben Ravn (2)
Esben Bach-Sørensen (3)
Benedek Gaal (4)
06:47.8
5 Aarhus Roklub
Frede Keller (1)
Jacob Lindegaard (2)
Peder Lindhardt (3)
Thomas Køcks Nielsen (4)
07:02.4
6 Holstebro Roklub I
Aske Petersen (1)
Beatrice ? (2)
Jonatan Nielsen (3)
Søren Madsen (4)
07:17.4
7 Randers Roklub I
Poul Chr. Andersen (1)
Michael Møller (2)
Finn Sørensen (3)
Tommy Eschelund (4)
07:26.4

 

Euro Slide Open i Gladsaxe d. 12 DEC gav Aalborg Roklub en Sejr i Mix-Otter.

Aalborg Roklub/Aalborg Dameroklub
Simona Læsø Christensen (1)
Catharina Maria Hamer Holland (2)
Christina Donstrup (3)
Christene Skovsted (4)
Anders Boutrup Petersen (5)
Esben Bach-Sørensen (6)
Esben Ravn (7)
Benedek Gaal (8)

 

 Sejre i 2015 (kun sejre registreres) !

 

  1. JM i Roergometer 10 JAN                                                   2 Sejre i 2.000 m & 200 m
  2. DM i Roergometer 31 JAN                                                  1 Sejr i 200 m Sprint
  3. Odense Regatta 25 APR                                                     1 sejr i 8 +
  4. Odense Regatta 26 APR                                                     1 sejr i 8 +
  5. 24 timers Verdensrekord i Roergometer 29 – 30 APR 1 WR (503.141 Km)
  6. Vinter 8 Grand Prix Hele vinteren                                     1 Sejr i 8
  7. Bagsværd Spring Regatta 16 MAJ                                   1 Sejr i 8 +
  8. Bagsværd Spring Regatta 16 MAJ                                   1 Sejr i 2 – (B-finalen)
  9. Aalborg Regatta                       20 JUN                              1 Sejr i 8 + (Damer)
  10. Aalborg Regatta 20 JUN                                                    1 Sejr i 8 +
  11. Aalborg Regatta 20 JUN                                                    1 Sejr i 4 –
  12. Sorø Regatta 04 JUL                                                          1 Sejr i 8 +
  13. Sorø Regatta 05 JUL                                                          1 Sejr i 8 +
  14. Sorø Regatta 05 JUL                                                          1 Sejr i 4 x
  15. Holstebro Regatta 08 AUG                                                1 Sejr i 4 –
  16. Holstebro Regatta 08 AUG                                                1 Sejr i 8 +
  17. Holstebro Regatta 09 AUG                                                1 Sejr i 2 –
  18. Holstebro Regatta 09 AUG                                                1 Sejr i 4 –
  19. Holstebro Regatta 09 AUG                                                1 Sejr i 8 +
  20. Århus Open 23 AUG                                                           1 Sejr i 1 x (500 m sprint)
  21. Århus Open 23 AUG                                                           1 Sejr i 2 x (500 m sprint)
  22. DOCR v. Risskov 05 SEP                                                  1 Sejr I 4x+ Coastal (6 km)
  23. EUC 09 – 13 SEP                                                                0
  24. Berlin Sprint 18 – 20 SEP                                                  0
  25. DM på Bagsværd 4 OKT                                                    1 Sejr i 8 + Uni-Mesterskab ”Q”
  26. DM på Bagsværd 4 OKT                                                    1 Sejr i 8 + Uni-Mesterskab ”M”
  27. DM på Bagsværd 4 OKT                                                    1 Sejr i 4 + ForbundMesterskab
  28. Copenhagen Habour Race 10 OKT                                0 Sejre men Nr. 3 – Nr. 4 – Nr. 5

 

 

Ialt  25  Sejre  &  1  Verdensrekord !

 

 

Copenhagen Harbour Race 2015 – Regattahæftet – DFfR

Løb 201
M8+ – M8+ – 6500m
Finale
2015-10-10 14:30
Plac. # Navn 1.Mellemtid 2.Mellemtid H-faktor Tid H-Tid
1 1 Bagsværd Roklub/Danske Studenters Roklub/Hadsund Roklub/Københavns Roklub/Odder Roklub I

  • Jannik Nilton(1)
  • Emil Espensen(2)
  • Fredrik Leicht(3)
  • Jens Noll Nielsen(4)
  • Oscar Petersen(5)
  • Alex Berg(6)
  • Mathias Larsen(7)
  • Steffen Bonde(8)
  • Mette Noll Nielsen(cox)
21.02 1
2 3 Bagsværd Roklub/Sorø Roklub I

  • Niels Frederiksen(1)
  • Mads Petersen(2)
  • Jacob Grove Klahsen(3)
  • Malthe Sebastian Puro(4)
  • Marcus Johansen(5)
  • Jakob Lillelund(6)
  • Jens Albert Graudal(7)
  • Lars Erik Graudal(8)
  • Emil Blach(cox)
21.33 2
3 2 Aalborg Roklub I

  • Christian Hauge(1)
  • Dan Dodensig Kristensen(2)
  • Nicolaj Winther(3)
  • Mathias Køser Thomsen(4)
  • Nedim Cokljat(5)
  • Esben Ravn(6)
  • Jonas Svane(7)
  • Jakob Andersen Molbech(8)
  • Jeppe Jægerslund(cox)
22.01 3
4 10 Aalborg Roklub

  • Troels Dalgaard Danielsen(1)
  • Sebastian Schleisner Hjorth(2)
  • Esben Back-Sørensen(3)
  • Frederik Søndergaard Mikkelsen(4)
  • Benedek Gaal(5)
  • Markus Schelske(6)
  • Mikkel Paetau(7)
  • Morten Yde(8)
  • Mads Gadeberg(cox)
23.42 4
5 5 Bagsværd Roklub

  • Kristoffer Hoffmann(1)
  • William Schrøder(2)
  • Alexander S. Sørensen(3)
  • Emil Heinrichsen(4)
  • Morten Frank(5)
  • Jacob Brink Jansson(6)
  • Ignacio Hidalgo(7)
  • Jacob Neergaard(8)
  • Oliver Blach(cox)
23.59 5

6 6 Bagsværd Roklub/Lyngby Roklub

  • Asger Lenzing(1)
  • Flemming -(2)
  • Dan Brammer(3)
  • Armand Michaud(4)
  • Oliver Skov Jerkovic(5)
  • Martin Owczraek Kosner Christiansen(6)
  • Emil Lenzing(7)
  • Emil Meland Knudsen(8)
  • Jacob Lenzing(cox)
24.30 6
7 4 Bagsværd Roklub

  • Henning Brüske(1)
  • Anders Olsen(2)
  • Erlend Sjursen Lie(3)
  • Jamie Magee(4)
  • Christian Fruerhøj(5)
  • Niels Juhl Savnik(6)
  • Jonas Krage(7)
  • Andreas Hussing(8)
  • Matilde Ea Madsen(cox)
25.35 7

 Pigerne havde 3. Bedste tid men lavede en fejlvending.

Aalborg Dame Roklub/Aalborg Roklub/Roklubben Ægir I

  • Marie Louise Agerbæk Andersen(1)
  • Simona Christensen(2)
  • Ann-Marie Sydow Krogh Pedersen(3)
  • Catharina Holland(4)
  • Jacqueline Capion Lemming(5)
  • Catharina Maria Hamer Holland(6)
  • Christina Donstrup(7)
  • Christine Skovsted(8)
  • Helen Carter(cox)

 

 

Danske Mesterskaber på Bagsværd Sø d. 3 – 4 OKT 2015.

foto (4)

Resultater i 2 – (Toer u. stm.).

Løb 117 M2- – DM, M2- – 2000m 2015-10-03 10:07              1. Indledende
Plac. # Navn Tid
1 3 Lyngby Roklub I
Alexander Modest(1)
Peter Christian Holmquist(2)
07:05.75
2 4 Odder Roklub I
Alex Berg(1)
Steffen Bonde(2)
07:07.67
3 5 Bagsværd Roklub I
Oscar Petersen(1)
Mads Petersen(2)
07:09.49
4 1 Aalborg Roklub I
Nedim Cokljat(1)
Anders Boutrup Petersen(2)
07:24.44
5 2 Aalborg Roklub II
Jonas Svane(1)
Jakob Andersen Molbech(2)
07:30.00
Løb 117 M2- – DM, M2- – 2000m 2015-10-03 10:07              2. Indledende
Plac. # Navn Tid
1 11 Roskilde Roklub I
Martin Lykke Kristensen(1)
Kasper Jørgensen(2)
07:01.92
2 9 Sorø Roklub I
Jens Albert Graudal(1)
Jakob Lillelund(2)
07:04.80
3 6 Danske Studenters Roklub I
Michael Ludwigsen(1)
Jacob Jespersen(2)
07:05.84
4 7 Holstebro Roklub I
Daniel Stentoft Mogensen(1)
Aske Petersen(2)
07:07.30
5 10 Aalborg Roklub III
Mikkel Paetau(1)
Esben Ravn(2)
07:44.39

Resultater i Dansk UniversitetsMesterskab.

foto (3)

Løb 200 W/M8+ – Dansk UniversitetsMesterskab MW 8+ – 1000m 2015-10-04 12:00              A Finale
Plac. # Navn Tid
1 1 Aalborg Roklub III + 20
Mads Gadeberg(1)
Esben Ravn(2)
Esben Back-Sørensen(3)
Kaare Kjeklgaard Madsen(4)
Kim Jakobsen(5)
Jesper Quist Jensen(6)
Benedek Gaal(7)
Szymon Gréz(8)
Christian Victor Rothoff Danielsen(cox)
03:29.79
2 3 Aalborg Roklub IV – 0
Marie Louise Agerbak Andersen(1)
Simona Læsø Christensen(2)
Mette Louise Karer(3)
Ann-Marie Sydow Krogh Pedersen(4)
Catharina Maria Hamer Holland(5)
Jacqline Lemming(6)
Christina Donstrup(7)
Christene Skovsted(8)
Helen Carter(cox)
03:36.22
3 2 Aalborg Roklub II + 20
Troels Dalgaard Danielsen(1)
Frederik Søndergaard Mikkelsen(2)
Markus Schelske(3)
Lasse Kortegaard Kristensen(4)
Mark Dyhr Petersen(5)
Sebastian Schleisner Hjorth(6)
Mikkel Paetau(7)
Morten Yde(8)
Jeppe Jægerslund(cox)
03:39.12

Resultater – Dansk Mesterskab i 4 – (Firer u. stm.).

Løb 209 M4- – DM,, M4- – 2000m 2015-10-04 11:16              1. Indledende
Plac. # Navn Tid
1 4 Roskilde Roklub I
Jacob Barsøe(1)
Andreas Dyrby(2)
Sophus Johannesen(3)
Kasper Jørgensen(4)
0
2 1 Bagsværd Roklub
Malthe Sebastian Puro(1)
Jens Vilhelmsen(2)
Oscar Petersen(3)
Mads Petersen(4)
13.72
3 3 Danske Studenters Roklub I
Mark Hartsteen(1)
Tøger Berg Rasmussen(2)
Frank Steffensen(3)
Emil Espensen(4)
17.45
4 2 Aalborg Roklub II
Nedim Cokljat(1)
Anders Boutrup Petersen(2)
Jonas Svane(3)
Jakob Andersen Molbech(4)
31.58
Løb 209 M4- – DM,, M4- – 2000m 2015-10-04 11:16              2. Indledende
Plac. # Navn Tid
1 8 Holstebro Roklub I
Jonatan Nielsen(1)
Daniel Stentoft Mogensen(2)
Aske Petersen(3)
Frederik Taulbjerg(4)
06:24.56
2 5 Lyngby Roklub I
Peter Christian Holmquist(1)
Martin Owczraek Kosner Christiansen(2)
Alexander Modest(3)
Anders Bau Hansen(4)
06:28.28
3 7 Sorø Roklub I
Christian Mølvig(1)
Jakob Lillelund(2)
Jens Albert Graudal(3)
Lars Erik Graudal(4)
06:32.05
4 6 Aalborg Roklub I
Christian Hauge(1)
Dan Dodensig Kristensen(2)
Nicolaj Winther(3)
Mathias Køser Thomsen(4)
06:39.74

foto (2)

ForbundsMesterskab i 4 + (Firer m. stm.).

Løb 214 M4+ – FM motion, M4+: – 1000m 2015-10-04 13:49              A Finale
Plac. # Navn Tid
1 3 Aalborg Roklub I
Troels Dalgaard Danielsen(1)
Esben Ravn(2)
Mikkel Paetau(3)
Morten Yde(4)
Jeppe Jægerslund(cox)
03:34.25
2 1 Aalborg Roklub II
Mads Gadeberg(1)
Benedek Gaal(2)
Frederik Søndergaard Mikkelsen(3)
Szymon Gréz(4)
Helen Carter(cox)
03:39.51
3 2 Aalborg Roklub
Sebastian Schleisner Hjorth(1)
Lasse Kortegaard Kristensen(2)
Esben Back-Sørensen(3)
Jesper Quist Jensen(4)
Christian Victor Rothoff Danielsen(cox)
04:19.22

Dansk Mesterskab i 8 + (Otter m. stm.).

foto (3)

Løb 222 M8+ – DM, M8+ – 2000m 2015-10-04 15:51              A Finale
Plac. # Navn Tid
1 3 Danske Studenters Roklub I
Rasmus Quist(1)
Jannik Nilton(2)
Sverri S. Nielsen(3)
Mads Rasmussen(4)
Mark Hartsteen(5)
Tøger Berg Rasmussen(6)
Frank Steffensen(7)
Emil Espensen(8)
Cecilie Albrechtsen(cox)
05:58.97
2 2 Aalborg Roklub I
Christian Hauge(1)
Dan Dodensig Kristensen(2)
Nicolaj Winther(3)
Mathias Køser Thomsen(4)
Nedim Cokljat(5)
Anders Boutrup Petersen(6)
Jonas Svane(7)
Jakob Andersen Molbech(8)
Jeppe Jægerslund(cox)
06:06.42
3 6 Bagsværd Roklub
Malthe Sebastian Puro(1)
Jacob Grove Klahsen(2)
Alexander Sørensen(3)
Mads Petersen(4)
Ole Søgaard(5)
Jens Vilhelmsen(6)
Oscar Petersen(7)
Marcus Johansen(8)
Matilde Madsen(cox)
06:07.45
4 1 Roskilde Roklub
Jakob Thanning(1)
Martin Lykke Kristensen(2)
Daniel Zielinski(3)
Mads Kjøller(4)
Jacob Barsøe(5)
Andreas Dyrby(6)
Sophus Johannesen(7)
Kasper Jørgensen(8)
Aja Runge Holmegaard(cox)
06:13.67
5 5 Københavns Roklub
Aksel Dybdahl Poulsen(1)
Jakob Øjvind Nielsen(2)
Nicolai Skjølstrup(3)
Sebastian Sølve(4)
Sebastian Bache(5)
Kristian Østergaard Martensen(6)
Jonathan Sølve(7)
Mathias Lyster(8)
Dan Kristensen(cox)
06:30.47
6 4 Holstebro Roklub I
Andereas Østergaard(1)
Thomas Croft Buck(2)
Mads Yding(3)
Jonatan Nielsen(4)
Daniel Stentoft Mogensen(5)
Aske Petersen(6)
Frederik Taulbjerg(7)
Eskil Bech-Pedersen(8)
Frederik Geertsen Lund(cox) DISKVALIFICERET
0

Rowing Champions League 2015 i Berlin 19 – 20 SEP 2015.

Aalborg endte i år på tiende plads – flot i dette selskab!

26 Teams in Berlin am Start 350 Meter, eine Minute Vollgas, die besten Clubs Europas im Achter-der Königsklasse des Rudersports…
SPORTDEUTSCHLAND.TV

rowingchampionsleague

 

European University Rowing Championship I Hannover (Tyskland) 9 – 12 SEP 2015.

Indledende løb

1_indledende
Semifinale
2_semifinale
B-Finale
3_Bfinale

 

A-Finale

 

4_finale

 

 

 

Danish Open Coastal Rowing 2015 d. 05 SEP I Århusbugten !

Pigerne : Simona – AnnMarie – Christina – Christine & Heidi fik en fornem 3. plads efter DSR og Ægir. Drengene : Troels – Esben – Mikkel – Morten & Mads blev uofficiele Danske Mestre i Coastalroning i 4x+ ved at vinde i en tæt kamp mod DSR !

Aftenkaproningen på Bagsværd Sø d. 26 AUG 2015 !

Her blev Mikkel og Esben nr. 2 i 2 – (flot da det er anden gang de roer i en toer uden styrmand !

 

Århus Open SØN 23 AUG 2015.

Mads blev nr. 1 i 1 x Motion over 500m Mads og Morten blev nr. 1 i 2 x Motion over 500 m

Holstebro Regatta d. 08 – 09 AUG 2015.

h119 h132 h133 h151 h219 h232 h233 h249

Sorø Regatta d. 4 – 5 JUL 2015.

s113 s114 s120 s126 s133 s210 s218 s231 s237 s238

Nordisk mesterskap 27 – 28 JUN 2015. Årungen Norge

 

                      • n239Det er første gang at Aalborg Roklubs Universitets Otter er under   6 min på 2.000 m !

                         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Aalborg Regatta d. 20 JUN 2015. Distance 1.100 m

Aalborg Universitet`s Drengehold som trænes af Aalborg Roklub vandt klart over UCN : Plac. I båden   Navn                                                                            Alder                  Studieretning

                      1. Troels Dalgård Danielsen,                                                      25 år                   Medialogy

 

 

                    • Sonny Meyer,                                                                             28                        Sundhedsteknolog

 

 

                    • Jesper Quist Jensen,                                                                22                        Informatik

 

 

                    • Esben Bach-Sørensen,                                                            25                        Maskin og Produktion

 

 

                    • Sebastian Schleisner Hjorth,                                                   21                        Roboteknologi

 

 

                    • Markus Wendt Schelske,                                                          25                        Idræt

 

 

                    • Esben Ravn,                                                                                21                        Energi

 

 

                    • Frederik Søndergaard Mikkelsen,                                           24                        Byggeri og Anlæg

 

Cox.                    Christian Bager Jakobsen,                                     20                        Teknoantropologi   Pigerne fra Aalborg Universitet vandt ligeledes over UCN`s piger : Plac. I båden   Navn                                                                            Alder                  Studieretning

                      1. Heidi Andersen                                                                          25                        Art and Technology

 

 

                    • Maria Calundan,                                                                        23                        Jura

 

 

                    • Aida Hejlskov Pedersen,                                                          24                        Sundhedsteknologi

 

 

                    • Ann-Marie Pedersen,                                                                22                        Idræt

 

 

                    • Astrid Clausen Nørgaard                                                          25                        Sundhedsteknologi

 

 

                    • Jacqueline Capion Lemming                                              26                        Folkesundhedsvidenskab

 

 

                    • Marie Louise Agerbak Andersen                                        24                        Jura

 

 

                    • Christine Skovsted                                                                 23                        Idræt

 

 

                    • Cox Frank Reiner Sørensen                                                 70                        Pensionist

 

 

Forårsregatta på Bagsværd Sø 16 – 17 MAJ 2015

Regattaen blev aflyst SØN p.g.a.dårlige vejrforhold.

Løb 118 M 2 – 2000m.  B Finale

1. Aalborg Roklub II. Christian Hauge(1) Anders Boutrup Petersen(2) 07:56.88 2. Aalborg Roklub I. Nedim Cokljat(1) Dan Dodensig Kristensen(2) 08:25.50 Løb 130 M 4 – 2000 m. A Finale 5. Aalborg Roklub I Nicolaj Winther(1) Mathias Køser Thomsen(2) Jonas Svane(3) Jacob Andersen Molbech(4) 07:23.83 6. Aalborg Roklub II Troels Dalgaard Danielsen(1) Esben BackSørensen(2) Esben Ravn(3) Markus Schelske(4) 07:52.88 Løb 133 M 4 x 2000 m A Finale 4. Aalborg Roklub Morten Yde(1) Matthew Joseph Mommery(2) Mikkel Paetau(3) Nicolaj Iversen(4) 07:43.17   Løb 137 M 8 + 1000 m A Finale 1. Aalborg Roklub 1 Christian Hauge(1) Dan Dodensig Kristensen(2) Nicolaj Winther(3) Mathias Køser Thomsen(4) Nedim Cokljat(5) Anders Boutrup Petersen(6) Jonas Svane(7) Jacob Andersen Molbech(8) Jeppe Jægerslund(cox) 03:06.30 2. Bagsværd Roklub/Holstebro Roklub/Københavns Roklub/Roklubben Ægir/Roskilde Roklub Martin Halbo(1) Jens Christensen(2) Michael Jensen(3) Torben Bech(4) Søren Henrichsen(5) Thomas Croft Buck(6) Bo Vestergaard(7) Carsten Glud(8) Denis Larsen(cox) 03:16.62 3. Københavns Roklub 2 Otto Friedrichen(1) Kristian Østergaard Martensen(2) Andreas Bech Mikkelsen(3) Stefanos Volianitis(4) Ulrik Rafkiær(5) Henning Bay(6) Niels Jørgen Gommesen(7) Jakob Øjvind Nielsen(8) Dan Kristensen(cox) 03:21.59 4. Aalborg Roklub 2 Morten Yde(1) Matthew Joseph Mommery(2) Troels Dalgaard Danielsen(3) Esben Back – Sørensen(4) Esben Ravn(5) Markus Schelske(6) Mikkel Paetau(7) Nicolaj Iversen(8) Chr. Bager Jacobsen(cox) 03:22.23

 

Ny verdensrekord i 24 ti roning i roergometer for                                 10 Universitetsroere fra Aalborg Roklub. I perioden                             29 APR 1800 – 30 APR 1800.          Ialt : 503.141 m

Date of birthRowing experienceField of study  20/03 – 199312 mdr.Maskin og Produktion  10/03 – 199120 mdr.Politik & Administration  27/05 – 198912 mdr.Idræt  11/06 – 199112 mdr.Energi – Mekatronik  02/09 – 199014 mdr.Idræt  30/08 – 198920 mdr.Idræt  21/02 – 198924 mdr.Idræt  23/05 – 19936 mdrEnergi  09/09 – 19896 mdrIdræt  29/03 – 199112 mdrSoftware      Jonas SvaneMathias KöserNicolaj Winther JohansenJakob Andersen MolbechChristian Hauge AndersenAnders Boutrup PedersenEsben RavnMarkus Wendt SchelskeNedim Cokljat

 

Name
Mikkel Paetau

 

 

Odense Langdistance Lørdag den 25. april 2015

2.000 m.           4.000 m.         6.000 m. Løb: 101 Herrer senior 8+ 1. 3 Aalborg Roklub I           6:58:1                 14:31:1               21:49:3 2. 5 Bagsværd Roklub        7:34:7                15:36:8             23:05:2 3. 4 Aalborg Roklub II         7:32:9                15:35:7              23:16:7

Løb: 102 Herrer senior 4x 1. 2 Kraftcenter Lyngby      6:46:1                 13:55:2             20:49:6 2. 14 DSR                            7:44:3                16:07:8             24:07:4

 

Løb: 103 Herrer senior 4- 1. 1 DRC                               6:46:3                14:04:8              21:11:1 2. 6 Bagsværd/Roskilde/Sorø 7:22:6           15:19:7               22:55:1

 

Søndag den 26. april 2015

2.000 m.         4.000 m.         6.000 m. Løb: 101 Herrer senior 8+ 1. 3 Aalborg Roklub I           6:29:7               13:05:2            19:35:6 2. 13 Aalborg Roklub II        7:02:8               14:13:1              21:10:8

Løb: 102 Herrer senior 4x 1. 1 Kraftcenter Lyngby        6:25:8               12:54:6           19:16:3

 

Løb: 103 Herrer senior 4- 1. 2 DRC                               6:30:0               13:01:4            19:23:6 2. 9 Bagsværd/Roskilde/Sorø 6:59:4           14:01:4           20:49:7 3. 10 Bagsværd                    7:33:9                15:19:5           22:54:5

 

Samlet Resultat for Vinter Otter Grand Prix 2014 / 2015.

Åben Herre Otter

Hold Navn Runde 1 Runde 2 Runde 3 Runde 4 Runde 5 Placering  Universitetsroning Aalborg Team EUC 100.00 98.33 100.00 100.00 100.00 498.33  Universitetsroning Aalborg Team Rookie 88.90 90.00 97.61 93.47 95.82 465.80  SR-åben herre 89.64 88.80 88.13 87.29 88.72 442.58  ASR – Det Onde Hold 95.22 100.00 97.57 92.99 0.00 385.78  Odense Roklub, Herrer 88.41 0.00 86.03 85.30 84.06 343.80   2. 3. 4. 5.

Pos.
1.

Åben Mix Otter (4 x Hunner & 4 x Hanner)

Hold Navn Runde 1 Runde 2 Runde 3 Runde 4 Runde 5 Placering  Lyngby 97.70 100.00 100.00 100.00 98.73 496.43  KVIK Blod, Sved & Skumsprøjt 93.76 92.84 98.60 96.40 100.00 481.60  Universitetsroning Aalborg Team Bravo 94.99 92.86 98.12 96.37 98.89 481.23  Vejle Åben Mix Max 92.28 90.88 94.45 92.52 95.69 465.82  Budz Boot Camp Vejle 86.45 77.35 94.66 90.62 94.35 443.43  De seje 88.78 72.42 88.30 85.71 88.09 423.30  HEI Rosport 84.36 71.21 87.99 84.23 88.49 416.28  Præstø Roklub 8’er hold 91.10 0.00 90.58 91.72 93.14 366.54  KR’s sammenrend 91.96 89.57 93.70 90.20 0.00 365.43  Team DSR-AWESOME 93.06 91.14 97.78 0.00 0.00 281.98  Skivefræserne1 0.00 93.21 93.96 88.55 0.00 275.72  ARK 100.00 0.00 0.00 0.00 0.00 100.00  Skivefræserne1 92.58 0.00 0.00 0.00 0.00 92.58  Skivefræserne2 88.32 0.00 0.00 0.00 0.00 88.32  SR-åben mix 78.73 0.00 0.00 0.00 0.00 78.73   2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15.

Pos.
1.

 

 

 

 

 

 

Vinter 8 – Grand Prix pr. 06 MAR 2015

 

5 og sidste Runde.

Roergometer – konkurrence :   8 x 15 min Team EUC  (8 hanner)  :                                34.651 m (29 m fra den bestående rekord) Team Bravo (mix) (4 hanner & 4 hunner) : 31.002 m Team Rookie (8 nye hanner) :                      33.204 m

Vinter 8 – Grand Prix pr. 13 FEB 2015.

4. Runde. Roergometer – konkurrence :   8 x 2.000 m Team EUC  (8 hanner)  :                                52.32,6 min Team Bravo (mix) (4 hanner & 4 hunner) : 59.46,7 min Team Rookie (8 nye hanner) :                      56.12,8 min     Danske Mesterskaber i Ergometerroning. Gladsaxe Sportscenter LØR 31 JAN 2015.02.01

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Løb 404 Herre Sen. B (19-22år)

Navn (Klub) 500m 1000m 1500m 2000m  Danske Studenters Roklub IISverri S. Nielsen1:27.7 (1:27.7-T37)2:56.8 (1:29.1.0-T34)4:25.4 (1:28.6-T37)5:53.2 (1:27.8-T40)  Odense Roklub ITobias Kempf1:29.9 (1:29.9-T32)2:59.9 (1:30.0-T31)4:30.5 (1:30.6-T32)6:01.9 (1:31.4-T37)  Odense Roklub IINick H. Larsen1:31.3 (1:31.3-T35)3:02.6 (1:31.3-T32)4:35.7 (1:33.1.0-T32)6:08.1 (1:32.4-T31)  Aalborg Roklub IIEsben Ravn1:32.2 (1:32.2-T34)3:07.0 (1:34.8-T32)4:41.0 (1:34.0-T33)6:12.8 (1:31.8-T36)  Holstebro Roklub IAske Petersen1:30.6 (1:30.6-T36)3:05.3 (1:34.7-T33)4:40.7 (1:35.4-T33)6:15.4 (1:34.7-T34)  Roskilde Roklub IMads Kjøller1:33.8 (1:33.8-T38)3:12.2 (1:38.4-T34)4:51.4 (1:39.2-T34)6:28.7 (1:37.3-T35)  Nordslesvigsk Roklub IChristian Kragh1:36.3 (1:36.3-T35)3:14.8 (1:38.5-T34)4:54.4 (1:39.6-T33)6:30.8 (1:36.4-T36)  Holstebro Roklub IIIThomas Kildahl Lauritsen1:38.3 (1:38.3-T37)3:18.6 (1:40.3-T35)4:58.9 (1:40.3-T34)6:36.5 (1:37.6-T36)  Strib Ro- og Kajakklub ISebastian Bak Matthiesen1:41.9 (1:41.9-T37)3:24.2 (1:42.3-T33)5:06.3 (1:42.1.0-T32)6:44.4 (1:38.1-T32)  Holstebro Roklub IIDaniel Stentoft Mogensen1:39.8 (1:39.8-T37)3:20.8 (1:41.0-T34)5:03.5 (1:42.7-T34)6:46.0 (1:42.5-T36)  Aalborg Roklub I Mikkel Paetau1:37.4 (1:37.4-T35)3:17.4 (1:40.0-T32)5:01.2 (1:43.8-T32)6:48.7 (1:47.5-T33)  Danske Studenters Roklub 2Nikolaj Rostgaard Rasmussen1:40.7 (1:40.7-T37)3:27.6 (1:46.9-T32)5:19.3 (1:51.7-T30)7:08.1 (1:48.8-T31      23456789101112

 

Plac.
1

 

Løb 406 Dame åben

Navn (Klub) 500m 1000m 1500m 2000m  Roforeningen KVIK IIFie Udby Erichsen1:38.6 (1:38.6-T37)3:18.5 (1:39.9-T34)4:58.6 (1:40.1.0-T34)6:38.2 (1:39.6-T37)  Roforeningen KVIK IAnne Dsane Andersen1:36.8 (1:36.8-T35)3:22.3 (1:45.5-T31)5:10.2 (1:47.9-T29)6:49.9 (1:39.7-T35)  Aarhus Roklub INina Hollensen1:45.1.0 (1:45.1.0-T37)3:31.5 (1:46.4-T34)5:17.4 (1:45.9-T36)6:56.3 (1:38.9-T40)  Danske Studenters Roklub IIChristina Juhl Johansen1:43.4 (1:43.4-T38)3:28.9 (1:45.5-T36)5:14.6 (1:45.7-T35)6:57.9 (1:43.3-T36)  Bagsværd Roklub ILisbet Falch Jakobsen1:46.0 (1:46.0-T37)3:33.8 (1:47.8-T35)5:21.4 (1:47.6-T34)7:04.6 (1:43.2-T39)  Danske Studenters Roklub IVAnnetta Cecilia Eidesgaard1:43.3 (1:43.3-T40)3:31.9 (1:48.6-T37)5:24.3 (1:52.4-T35)7:15.5 (1:51.2-T35)  Roklubben Ægir II Christina Donstrup1:49.5 (1:49.5-T31)3:41.5 (1:52.0-T27)5:31.2 (1:49.7-T29)7:21.8 (1:50.6-T34)  Danske Studenters Roklub IKate Petersen1:49.9 (1:49.9-T31)3:41.2 (1:51.3-T30)5:33.0 (1:51.8-T31)7:23.8 (1:50.8-T34)  Roklubben Ægir I Christine Skovsted1:51.8 (1:51.8-T36)3:45.7 (1:53.9-T36)5:36.7 (1:51.0-T35)7:29.3 (1:52.6-T38)  Bagsværd Roklub IIHenriette Skavin1:52.8 (1:52.8-T36)3:48.5 (1:55.7-T34)5:44.7 (1:56.2-T34)7:40.0 (1:55.3-T34)  Aarhus Roklub IIMai Nielsen1:53.2 (1:53.2-T37)3:49.8 (1:56.6-T35)5:47.2 (1:57.4-T35)7:43.2 (1:56-T38)      234567891011

 

Plac.
1

 

Løb 408 Herre åben

Navn (Klub) 500m 1000m 1500m 2000m  Danske Studenters Roklub IIFrank Steffensen1:28.9 (1:28.9-T32)2:58.2 (1:29.3-T32)4:27.4 (1:29.2-T32)5:54.8 (1:27.4-T38)  Roskilde Roklub ISophus Johannesen1:27.2 (1:27.2-T39)2:58.8 (1:31.6-T35)4:32.6 (1:33.8-T35)5:59.7 (1:27.1.0-T39)  Danske Studenters Roklub IIITøger Berg Rasmussen1:29.6 (1:29.6-T37)3:01.0 (1:31.4-T35)4:32.0 (1:31.0-T36)6:00.0 (1:28.0-T38)  Aalborg Roklub I Anders Boutrup Petersen1:29.4 (1:29.4-T34)3:00.2 (1:30.8-T33)4:30.8 (1:30.6-T34)6:03.3 (1:32.5-T36)  Danske Studenters Roklub IVMark Hartsteen1:29.5 (1:29.5-T34)3:01.3 (1:31.8-T33)4:34.5 (1:33.2-T33)6:06.4 (1:31.9-T35)  Bagsværd Roklub IOle Søgaard1:28.0 (1:28.0-T40)3:00.4 (1:32.4-T36)4:34.2 (1:33.8-T36)6:08.1 (1:33.9-T39)  Roforeningen KVIK ILoui Lam1:30.6 (1:30.6-T38)3:02.8 (1:32.2-T36)4:35.4 (1:32.6-T37)6:09.0 (1:33.6-T38)  Aalborg Roklub VIII Nicolaj Winther1:32.9 (1:32.9-T37)3:10.6 (1:37.7-T34)4:48.8 (1:38.2-T35)6:24.6 (1:35.8-T39)  Aalborg Roklub IV Jonas Svane1:36.2 (1:36.2-T34)3:13.1 (1:36.9-T32)4:50.0 (1:36.9-T32)6:26.7 (1:36.7-T35)  Aalborg Roklub II Christian Hauge1:37.3 (1:37.3-T37)3:14.7 (1:37.4-T36)4:52.0 (1:37.3-T38)6:30.7 (1:38.7-T39)  Aalborg Roklub V Mathias Køser Thomsen1:34.8 (1:34.8-T35)3:12.7 (1:37.9-T33)4:51.3 (1:38.6-T33)6:31.1 (1:39.8-T34)  Aalborg Roklub VI Nedim Cokljat1:35.3 (1:35.3-T35)3:15.1.0 (1:39.8-T34)4:57.3 (1:42.2-T36)6:40.9 (1:43.6-T38)  Aalborg Roklub VII Nicolaj Iversen1:39.3 (1:39.3-T38)3:23.7 (1:44.4-T33)5:06.2 (1:42.5-T33)6:43.3 (1:37.1-T36)  Aalborg Roklub IX Søren Gam1:40.5 (1:40.5-T33)3:21.3 (1:40.8-T30)5:03.1 (1:41.8-T32)6:44.2 (1:41.1.0-T36)  Aalborg Roklub III Jacob Andersen Molbech1:41.1.0 (1:41.1.0-T35)3:21.1.0 (1:40.0-T34)5:02.4 (1:41.3-T34)6:49.7 (1:47.3-T35)      23456789101112131415

 

Plac.
1

 

Løb 609 Senior åben SPRINT dame

Navn (Klub) 50m 100m 150m 200m  Roforeningen KVIK IAnne Dsane Andersen0:09.2 (0:09.2-T52)0:17.1 (0:07.9-T46)0:25.2 (0:08.1-T52)0:33.4 (0:08.2-T51)  Bagsværd Roklub ISofie Råberg Mikkelsen0:09.8 (0:09.8-T55)0:18.3 (0:08.5-T57)0:27.0 (0:08.7-T62)0:36.0 (0:09.0-T60)  Roklubben Ægir IV Christine Skovsted0:10.0 (0:10.0-T54)0:18.7 (0:08.7-T55)0:27.6 (0:08.9-T54)0:36.6 (0:09.0-T60)  Danske Studenters Roklub IKate Petersen0:10.2 (0:10.2-T59)0:19.0 (0:08.8-T54)0:27.9 (0:08.9-T61)0:36.9 (0:09.0-T54)  Holstebro Roklub IAnne Vestergaard Nielsen0:10.2 (0:10.2-T47)0:19.0 (0:08.8-T48)0:27.9 (0:08.9-T54)0:37.1 (0:09.2-T46)  Roklubben Ægir III Christina Donstrup0:10.3 (0:10.3-T58)0:19.0 (0:08.7-T55)0:27.9 (0:08.9-T61)0:37.1 (0:09.2-T59)  Holstebro Roklub IIIPavlina Zapletalova0:10.2 (0:10.2-T47)0:19.1 (0:08.9-T54)0:28.3 (0:09.2-T46)0:37.8 (0:09.5-T44)  Holstebro Roklub IISofie Brorson Vetner0:10.4 (0:10.4-T52)0:19.4 (0:09.0-T53)0:28.6 (0:09.2-T52)0:38.2 (0:09.6-T50)  Aarhus Roklub ICharlotte Thor0:10.4 (0:10.4-T52)0:19.4 (0:09.0-T54)0:28.7 (0:09.3-T51)0:38.3 (0:09.6-T50)  Nordslesvigsk Roklub IILucie Hirschauer0:10.5 (0:10.5-T51)0:19.7 (0:09.2-T52)0:29.1 (0:09.4-T45)0:38.9 (0:09.8-T49)  Roklubben ÆgirSimona Læsø0:10.9 (0:10.9-T55)0:20.0 (0:09.1-T59)0:29.4 (0:09.4-T51)0:39.1 (0:09.7-T56)  Humlebæk Roklub IPia Rasmussen0:10.8 (0:10.8-T50)0:19.9 (0:09.1-T59)0:29.3 (0:09.4-T57)0:39.2 (0:09.9-T55)  Nordslesvigsk Roklub IBritta Hirschauer0:10.9 (0:10.9-T50)0:20.4 (0:09.5-T50)0:30.2 (0:09.8-T55)0:40.3 (0:10.1.0-T47)  Vejle Roklub IMarie Louise Veigert0:11.3 (0:11.3-T48)0:21.1 (0:09.8-T49)0:31.1 (0:10.0-T48)0:41.4 (0:10.3-T47)  Nordslesvigsk Roklub IIISusanne Schott0:11.4 (0:11.4-T52)0:21.5 (0:10.1-T47)0:31.7 (0:10.2-T53)0:42.2 (0:10.5-T46)  Roklubben Ægir IIMarie Louise Agerbæk Andersen0:11.9 (0:11.9-T55)0:22.1 (0:10.2-T53)0:32.5 (0:10.4-T52)0:43.1 (0:10.6-T56)      2345578910111213141516

 

Plac.
1

 

Løb 610 Senior åben SPRINT herrer

Navn (Klub) 50m 100m 150m 200m  Aalborg Roklub IX Esben Ravn0:08.2 (0:08.2-T59)0:15.1 (0:06.9-T61)0:22.1 (0:07.0-T69)0:29.3 (0:07.2-T67)  Nordslesvigsk Roklub IIJesper Tronier Hansen0:08.0 (0:08.0-T60)0:15.0 (0:07.0-T69)0:22.2 (0:07.2-T58)0:29.6 (0:07.4-T65)  Roforeningen KVIK INikolaj Krarup0:08.0 (0:08.0-T68)0:15.1 (0:07.1-T68)0:22.4 (0:07.3-T66)0:30.0 (0:07.6-T63)  Bagsværd Roklub IIEmil Kjerri0:08.2 (0:08.2-T59)0:15.3 (0:07.1-T59)0:22.6 (0:07.3-T57)0:30.3 (0:07.7-T47)  Roskilde Roklub IMads Kjøller0:08.6 (0:08.6-T56)0:16.1 (0:07.5-T48)0:23.6 (0:07.5-T56)0:31.0 (0:07.4-T64)  Strib Ro- og Kajakklub ISebastian Bak Matthiesen0:08.5 (0:08.5-T49)0:15.9 (0:07.4-T49)0:23.4 (0:07.5-T56)0:31.1 (0:07.7-T46)  Aalborg Roklub I Jacob Andersen Molbech0:08.7 (0:08.7-T62)0:16.1 (0:07.4-T65)0:23.6 (0:07.5-T64)0:31.3 (0:07.7-T62)  Roforeningen KVIK IICarl Traff0:08.7 (0:08.7-T69)0:16.0 (0:07.3-T66)0:23.5 (0:07.5-T56)0:31.4 (0:07.9-T61)  Aalborg Roklub II Nedim Cokljat0:08.8 (0:08.8-T62)0:16.2 (0:07.4-T57)0:23.7 (0:07.5-T64)0:31.5 (0:07.8-T62)  Nordslesvigsk Roklub IAnton Hirschauer0:08.8 (0:08.8-T68)0:16.4 (0:07.6-T63)0:24.1.0 (0:07.7-T55)0:31.8 (0:07.7-T62)  Aalborg Roklub X Anders Boutrup Petersen0:08.9 (0:08.9-T47)0:16.5 (0:07.6-T47)0:24.2 (0:07.7-T47)0:31.9 (0:07.7-T39)  Aalborg Roklub VII Mathias Køser Thomsen0:09.0 (0:09.0-T47)0:16.7 (0:07.7-T54)0:24.5 (0:07.8-T54)0:32.5 (0:08.0-T45)  Aalborg Roklub VIII Troels Dalgaard Danielsen0:08.9 (0:08.9-T47)0:16.6 (0:07.7-T54)0:24.5 (0:07.9-T46)0:32.5 (0:08.0-T52)  Aalborg Roklub XII Dan Dodensig Kristensen0:08.9 (0:08.9-T54)0:16.6 (0:07.7-T54)0:24.5 (0:07.9-T53)0:32.5 (0:08.0-T52)  Aalborg Roklub V Jonas Svane0:09.1 (0:09.1-T46)0:16.9 (0:07.8-T54)0:24.7 (0:07.8-T54)0:32.6 (0:07.9-T53)  Aalborg Roklub IV Markus Schelske0:09.1 (0:09.1-T53)0:16.9 (0:07.8-T54)0:24.8 (0:07.9-T53)0:32.9 (0:08.1-T52)  Gladsaxe Kano og Kajakklub IMartin Søndergaard0:09.1 (0:09.1-T60)0:16.9 (0:07.8-T70)0:24.8 (0:07.9-T68)0:32.9 (0:08.1-T59)  Roskilde Roklub IIMads Brogaard0:09.1 (0:09.1-T53)0:17.1 (0:08.0-T60)0:25.3 (0:08.2-T51)0:33.8 (0:08.5-T57)  Aalborg Roklub Andreas Runge Bonde Eriksen0:09.5 (0:09.5-T57)0:17.7 (0:08.2-T59)0:25.9 (0:08.2-T58)0:34.3 (0:08.4-T65)  Roskilde Roklub IIIValdemar Eriksen0:09.6 (0:09.6-T56)0:17.7 (0:08.1-T59)0:26.0 (0:08.3-T58)0:34.4 (0:08.4-T50)  Ribe Roklub IAsbjørn Rauschenberg0:09.6 (0:09.6-T56)0:18.0 (0:08.4-T57)0:26.5 (0:08.5-T57)0:35.2 (0:08.7-T48)      23456789101112121215161618192021

 

Plac.
1

 

Løb 703 Universitetsløb 4x500m ingen handicap

Navn (Klub) 500m 1000m 1500m 2000m  Københavns UniversitetTøger Berg RasmussenMark HartsteenNikolaj KrarupJens Olav Dahlgaard        (tidligere Aalborg Roer)1:23.7 (1:23.7-T43)2:47.6 (1:23.9-T41)4:09.3 (1:21.7-T46)5:30.7 (1:21.4-T50)  Aalborg Universitet 1Esben RavnJacob Andersen MolbechJonas SvaneAnders Boutrup Petersen1:21.8 (1:21.8-T43)2:47.6 (1:25.8-T48)4:12.9 (1:25.3-T46)5:33.1 (1:20.2-T41)  Aalborg Universitet 2Simona LæsøMarkus SchelskeAndreas Runge Bonde EriksenDan Dodensig Kristensen0:00.0 (0:00.0-T)     Aalborg Universitet 3Marie Louise Agerbæk AndersenSøren GamNedim CokljatMorten Yde0:00.0 (0:00.0-T)     Aalborg Unuversitet 4Christina DonstrupNicolaj IversenTroels Dalgaard DanielsenNicolaj Winther1:29.0 (1:29.0-T40)3:08.8 (1:39.8-T43)4:36.6 (1:27.8-T44)6:14.0 (1:37.4-T41)      2345

 

Plac.
1

 

 

 

Vinter 8 – Grand Prix pr. 19 JAN 2015.

3. Runde. Roergometer – konkurrence : 2 x (8 x 1.000 m) Team EUC  (8 hanner)  :                                51.24,9 min Team Bravo (mix) (4 hanner & 4 hunner) : 57.35,9 min Team Rookie (8 nye hanner) :                      52.40,5 min

Jysk Mesterskab i Ergometerroning 10 JAN 2015 i Århus.

Anders Boutrup AR vandt i ny Mesterskabstid.

 

Anders 1 x JM                      Nr. 1 – Herrer Senior A Åben – 2.000 m : 6.04,9 (Stævnets bedste tid)

Esben   1 x JM                      Nr. 1 – Herrer Senior B – 200 m Sprint :                  0.30,2

Firma-stafet 1 x Sejr             Nr. 1 – 4 x 500 m Firma (AAU) Sprint – 2.000 m :   6.21,0

Esben 2. plads                      Nr. 2 – Herrer Senior B – 2.000 m :                         6.24,8

Jonas 2. plads                       Nr. 2 – Herrer Senior A Åben – 2.000 m :              6.29,8

Christine 2. plads                  Nr. 2 – Dame Senior A Åben. Sprint – 200 m :     0.36,8

Anders 2. Plads                     Nr. 2 – Herrer Senior A Åben, Sprint – 200 m :     0.31,1

Mathias 3. Plads                    Nr. 3 – Herrer Senior A Åben – 2.000 m :              6.32,6

Christina 3. Plads                  Nr. 3 – Dame Senior A Åben. Sprint – 200 m :       0.37,1

Mikkel 3. Plads                       Nr. 3 – Herrer Senior B Åben, Sprint – 200 m :      0.31,9

Nedim 3. Plads                       Nr. 3 – Herrer Senior A Åben, Sprint – 200 m :     0.31,2

Klub-stafet 3. Plads                Nr. 3 – 4 x 500 m Klub Sprint Stafet – 2.000 m m. Handicap beregning :                                                          6.54,9  (Reel tider ville have givet en 1. Plads : 5.41,0)

3 x 1. Pladser // 4 x 2. Pladser // 5 x 3. Pladser + det løse for Universitetsroning i Aalborg Roklub !

 

Sprinttest: 02 DEC 2014

Mikkel:     Avg Watt 1001 = 684, Avg Watt 1002 = 246, Avg Watt 1003 = 684, Avg Watt 1min = 539

Yde:          Avg Watt 1001 = 522, Avg Watt 1002 = 256, Avg Watt 1003 = 560, Avg Watt 1min = 511

Nedim:     Avg Watt 1001 = 684, Avg Watt 1002 = 246, Avg Watt 1003 = 647, Avg Watt 1min = 554

Dan:          Avg Watt 1001 = 623, Avg Watt 1002 = 239, Avg Watt 1003 = 612, Avg Watt 1min = 488

Köser:      Avg Watt 1001 = 635, Avg Watt 1002 = 256, Avg Watt 1003 = 472, Avg Watt 1min = 542

Molbech:  Avg Watt 1001 = 671, Avg Watt 1002 =236 , Avg Watt 1003 = 659, Avg Watt 1min = 517

Søren:       Avg Watt 1001 = 505, Avg Watt 1002 = 541, Avg Watt 1003 = 362, Avg Watt 1min =497

Winther:    Avg Watt 1001 = 580, Avg Watt 1002 = 259, Avg Watt 1003 = 612, Avg Watt 1min = 551

Anders:     Avg Watt 1001 = 724, Avg Watt 1002 = 249, Avg Watt 1003 = 710, Avg Watt 1min = 680

Jonas:       Avg Watt 1001 = 671, Avg Watt 1002 = 659, Avg Watt 1003 = 731, Avg Watt 1min = 605

Markus:     Avg Watt 1001 = 560, Avg Watt 1002 = 635, Avg Watt 1003 = 612, Avg Watt 1min = 546

Esben:       Avg Watt 1001 = 738, Avg Watt 1002 = 767, Avg Watt 1003 = 767, Avg Watt 1min =657

Troels:       Avg Watt 1001 = 612, Avg Watt 1002 = 623, Avg Watt 1003 = 635, Avg Watt 1min =501

Christina:  Avg Watt 1001 = 449, Avg Watt 1002 = 449, Avg Watt 1003 = 457, Avg Watt 1min = 433

Simona:     Avg Watt 1001 = 402, Avg Watt 1002 = 383, Avg Watt 1003 = 350, Avg Watt 1min = 326

Christine:  Avg Watt 1001 = 421, Avg Watt 1002 = 472, Avg Watt 1003 = 457, Avg Watt 1min =368

Thea:          Avg Watt 1001 = 311, Avg Watt 1002 = 330 , Avg Watt 1003 = 355, Avg Watt 1min =321

Marie:        Avg Watt 1001 = , Avg Watt 1002 = , Avg Watt 1003 = , Avg Watt 1min =

Simeon:    Avg Watt 1001 = 541, Avg Watt 1002 = 541, Avg Watt 1003 = 514, Avg Watt 1min =433

Kristian Lie: Avg Watt 1001 = 601, Avg Watt 1002 = 601, Avg Watt 1003 = 612, Avg Watt 1min =505

Jourii:        Avg Watt 1001 = 400, Avg Watt 1002 = 430, Avg Watt 1003 = 450, Avg Watt 1min =405

60 min Udholdenheds-Test 03 DEC 2014.

Team EUC        (60min)/1x ergo:

Mikkel:              Distance = 15289,                       Avg. Watt =214

Yde:                    Distance = 14800,                       Avg. Watt =195

Dan:                    Distance = 15345,                       Avg. Watt =217

Jonas:                Distance = 15731,                      Avg. Watt =234

Köser:                Distance = 15923,                       Avg. Watt =242

Søren:                Distance = 15215,                       Avg. Watt =211

Molbech:          Distance = 15060,                       Avg. Watt =205

Anders:             Distance = 17115,                       Avg. Watt =301

Nedim:              Distance = 15638,                       Avg. Watt =230

Winther:           Distance = 16386,                       Avg. Watt =26

 

Team Rookies (45min)/2x slide:

Markuse:          Distance = 11301,                      Avg. Watt =205

Esben:               Distance = 11601,                       Avg. Watt =222

Kristian Liehe: Distance = 11265,                       Avg. Watt = 203

Erik:                    Distance = 11326,                       Avg. Watt =207

Damien:            Distance = 10616,                       Avg. Watt =170

Jourii:                 Distance = 11250,                       Avg. Watt =204

Simeon:            Distance = 10659,                       Avg. Watt =170

Troels:               Distance = 11769,                       Avg. Watt =232

Christina:          Distance = 11072,                       Avg. Watt = 193

Simona:             Distance =10253 ,                       Avg. Watt =153

Thea:                  Distance = 9892,                         Avg. Watt = 138

Christine:          Distance = 10238,                       Avg. Watt =153

Maximal Ilt-optagelse 20-21 OKT & 26 NOV 2014

VO2max
Test 1 (20&21.10.2014) Test 2 (26.11.2014)
Hauge 4.398    7. 5.204    7.
Jonas 5.112    3. 5.502    3.
Nedim 4.654    9. 5.118    9.
Yde 4.985    4. 5.167    8.
Mikkel 4.108    11. 4.358    11.
Iversen 4.915    5. 5.293    4.
Köser 5.487    2. 5.387    5.
Jakob 4.361    10. 4.761    10.
Anders 5.778    1. 6.092    1.
Dan 4.798    6. 5.230    6.
Mads 4.701    8.  Skadet
Winther  Studie-rejse 5.715     2.

 

Antal roede meter på testen

Meter
Test 1 Test 2
Hauge 1848 1872
Jonas 1826 1837
Nedim 1748 1818
Yde 1770 1759
Mikkel 1691 1787
Iversen 1784 1792
Köser 1826 1765
Jakob 1700 1772
Anders 1973 1995
Dan 1712 1824
Mads 1757
Winther 1905

Euro Slide 13 DEC 2014

Det blev til tre 3. pladser : 4 – Slide // Mix 8 – Slide & Herrer 8 – Slide.

 

Vinter 8 – Grand Prix pr. 08 DEC 2014.

2. Runde.

Roergometer – konkurrence : 25.000 m

Team EUC  (8 hanner)                                     1,11 ti. ( 5 min bedre end i 2013) (skiftene skal forbedres).

Team Bravo (mix) (4 hanner & 4 hunner)     1,19 ti.

Team Rookie (8 nye hanner)                          1,17 ti. ( 6 min bedre end i 2013).

 

Vinter 8 – Grand Prix pr. 14 NOV 2914.

1. Runde.

Roergometer – konkurrence : 2 x ( 8 x 500 m )

Team EUC :                23.43 min

Team Bravo (mix) :    27.07 min

Team Rookie :            26.40 min

 

 

Copenhagen Harbour Race 11 OKT 2014

Løb 201 M8+ – M8+ – 6500m 2014-10-11 14:30              Finale
Plac. # Navn 1.Mellemtid 2.Mellemtid H-faktor Tid H-Tid
1 2 Aalborg Roklub I
Christian Hauge(1)
Morten Yde(2)
Nicolaj Winther(3)
Dan Dodensig Kristensen(4)
Nedim Cokljat(5)
Anders Boutrup Petersen(6)
Jonas Svarre(7)
Jacob Andersen Molbech(8)
Jeppe Jægerslund(cox)
12:39
12:39
10:03
10:03
1 22:42 22:42
2 3 Lübecker RC I
Christoph Steen(1)
Johannes Heimann(2)
Julia Düser(3)
Katharina Börms(4)
Levke Gill(5)
Paul Blessmann(6)
Luca Raupers(7)
Magnus Frank (8)
Moritz Stamer(cox)
12:56
12:56
10:36
10:36
1 23:32 23:32
3 1 Bagsværd Roklub/Fredensborg Roklub
Alexander S. Sørensen(1)
Emil Heinrichsen(2)
Kristoffer Hoffmann(3)
Ole Søgaard(4)
Per Sørensen(5)
Roberto Usai(6)
Steen Christensen(7)
William Schrøder(8)
N. N.(cox)
12:58
12:58
10:41
10:41
1 23:39 23:39
4 4 Lyngby Roklub I
Armand Michaud(1)
Emil Lenzing(2)
Flemming -(3)
Jacob Lenzing(4)
Jonas Krage(5)
Arek B(6)
Dan Brammer(7)
Martin Owczraek Kosner Christiansen(8)
Søren Baastrup(cox)
13:27
13:27
10:34
10:34
1 24:01 24:01

Copenhagen Harbour Race 11 OKT 2014


Resultater – Copenhagen Harbour Race 2014 – Regatta Tilmelding – DFfR

Løb 206 W/M8+ – 8 Grand Prix – 6500m 2014-10-11 14:32              Finale
Plac. # Navn 1.Mellemtid 2.Mellemtid H-faktor Tid H-Tid
1 5 Aalborg Roklub
Mads Gadeberg(1)
Claus Hougaard(2)
Nicolaj Iversen(3)
Chr. Bager Jacobsen(4)
Søren Gam(5)
Mikkel Paetau(6)
Jens Brandt(7)
Mathias Kåser Thomsen(8)
Frank Reiner Sørensen(cox)
13:28
13:28
11:03
11:03
1 24:31 24:31

Holdet mister mindst 30 sek. ved vendingen da der var tre både der skulle vende samtidigt.

 

Danske Mesterskaber 13 SEP 2014 på Brabrand Sø

Foto : Peer Mortensen ASR

 

Mænd 8+  Danske Universitetsmesterskaber – 1000m

# Navn Tid
1 1 Aalborg Roklub (Aalborg Universitet)
Christian Hauge(1)
Claus Hougaard(2)
Nicolaj Winther(3)
Szymon Gréz(4)
Morten Yde(5)
Mathias Kåser Thomsen(6)
Jonas Svarre(7)
Jacob Andersen Molbech(8)
Jeppe Jægerslund(cox)
2:59:43
2 2 Danske Studenters Roklub/Københavns Roklub I (Københavns Universitet)
Lars NN(1)
Bo Vestergaard(2)
Jakob Øjvind Nielsen(3)
Asbjørn Stahlhut(4)
Sebastian Bayer(5)
Svend Frydendahl(6)
Morten Rasmussen(7)
Peter Falk(8)
Cecilie Albrechtsen(cox)
3:03:84
3 3 Aalborg Roklub (Alborg Universitet)
Mads Gadeberg(1)
Søren Gam(2)
Nicolaj Iversen(3)
Dan Dodensig Kristensen(4)
Nedim Cokljat(5)
Anders Boutrup Petersen(6)
Gorm Henrik Fogh Rasmussen(7)
Mikkel Paetau(8)
Henrik Christoffersen(cox)
3:14:87

Foto : Jens Brandt

 Mænd 4+ ForbundsMesterskab over 1000m

# Navn Tid
2 Aalborg Roklub
Nicolaj Iversen(1)
Christian Due(2)
Søren Gam(3)
Mathias Kåser Thomsen(4)
Jeppe Jægerslund(cox)
3:37:43
1 Aalborg Roklub
Mads Gadeberg(1)
Claus Hougaard(2)
Szymon Gréz(3)
Mikkel Paetau(4)
Henrik Christoffersen(cox)
3:54:52

Foto : Jens Brandt

 

Mænd 8+  Dansk Mesterskab 2000m

# Navn Tid
1 3 Danske Studenters Roklub I
Jannik Nilton(1)
Sverri S. Nielsen(2)
Michael Ludwigsen(3)
Mark Hartsteen(4)
Anders Moustgaard(5)
Tøger Berg Rasmussen(6)
Rasmus Quist(7)
Mads Rasmussen(8)
Cecilie Albrechtsen(cox)
6:02:43
2 1 Bagsværd Roklub I
Lasse Dittmann(1)
Mike Christensen(2)
Frederik Secher(3)
Oscar Petersen(4)
Christian Asmussen(5)
Emil Kjerri(6)
Jacob Søgaard Larsen(7)
Jens Vilhelmsen(8)
Matilde Madsen(cox)
6:04:62
3 4 Aalborg Roklub
Christian Hauge(1)
Morten Yde(2)
Nicolaj Winther(3)
Dan Dodensig Kristensen(4)
Nedim Cokljat(5)
Anders Boutrup Petersen(6)
Jonas Svarre(7)
Jacob Andersen Molbech(8)
Jeppe Jægerslund(cox)
6:21:81
4 2 Holstebro Roklub I
Eskil Bech-Pedersen(1)
Mads Fischer(2)
David Hengst(3)
Thomas Croft Buck(4)
Aske Petersen(5)
Jonatan Nielsen(6)
Frederik Taulbjerg(7)
Mads Yding(8)
Rasmus Mortensen(cox)
6:24:68

Foto : Jens Brandt

“Aalborg i Rødt”   LØR 06 SEP 2014                                                                           ” Danmarks Stærkeste Universitets Otter på Limfjorden ” ?

Banen : Fra Øster Havn til Målet v. Honnørkajen = 1.100 m

Deltagere : Bane 1. AAU – 1. Bane 2. Københavns Universitet (KU)  – Bane 3. AAU 2.

AAU 1. Cox Jeppe – Chr. H. – Szymon – Nicolaj W – Dan – Yde – Anders – Jonas – Jacob

AAU 2. Cox Morten – Mads – Simona – Christina – Kasper – Nicolaj I – Mathias – Gorm – Mikkel

Vejret : Hård vind fra Øst (medvind) med stor bølger.

Forløb : AAU 1. kom bedst fra start og øgede afstanden til de øvrige over hele banen. De to andre både kæmpede med Limfjordens vande, og skiftedes til at være forrest, men KU trak det længste strå og var i mål få håndsbredder foran AAU 2. (AAU 2 var “Forstærket” med to af AAU`s stærkeste hunner)

Resultat : Vinder AAU 1 -. Nr. 2. KU – Nr. 3. – AAU 2.

 

Århus Open Regatta 23 – 24 AUG 2014.

Lørdag : Hårdt vejr / mod – sidevind

Løb 134 M 4 + Inrig. Kanin, 1.000 m

1. Aalborg Roklub                         4.28.84  Mads – Nicolaj – Jonas – Jacob

2. Århus Studenter Roklub           4.40.37

 

Løb 124 M 4 x (Dobbelt Firer) (4 GP). 1.000 m

Nr. 1. Aalborg Roklub I                  4.06.18   Mads – Nicolaj – Morten – Dan

Nr. 2. Aalborg Roklub II                 4.06.49   Szymon – Anders – Jonas – Jacob

Nr. 3. Århus R. / Lemvig R.           4.08,52

Nr. 4. Holstebro Roklub                Udgik

 

Løb 132 M 2 x (Dobbelt Sculler) (4 GP). 1.000 m

Nr. 1. Århus R // Lemvig R            4.22.58

Nr. 2. Aalborg Roklub I                  4.40.81   Morten – Dan

Nr. 3. Holstebro Roklub I              4.42.87

Nr. 4. Aalborg Roklub II                 4.43.37   Szymon – Anders

Nr. 5. Holstebro Roklub II             5.04.84

 

Løb 139 M 2 x (Dobbelt Sculler) (4 GP). 1.000 m

Nr. 1. Bagsværd Roklub               0.20.00

Nr. 2. Aalborg Roklub                   0.22.58   Mads – Nicolaj

Nr. 3. Århus Roklub                       0.29.93

Nr. 4. Aalborg Roklub                   0.44.96   Jonas – Jacob

 

Løb 147 M 8 + (Otter m. stm.) 1.000 m

Nr. 1. Holstebro Roklub              3.24.18

Nr. 2. Aalborg Roklub                 3.25.11  Morten – Nicolaj – Dan – Szymon – Nedim – Anders – Jonas –                                                                             Jacob – Cox. Mads

 

Søndag : Meget hårdt vejr

Flere løb blev aflyst. Sidste trediedel af stævnet blev aflyst. Herunder den revanchematch i 8 + som Uni-drengene havde sat næsen op efter !

NB ! Hunnerne fra AAU (nu Ægir) vandt deres 4 + inrig. kanin over ASR. Tillykke med sejren ! Vindertiden for de 500 m : 2.40.21 ( nr. 2 : 2.44.34).

 

Holstebro Regatta 09 – 10 AUG 2014.

Der blæste voldsomt under hele regattaen. Mange løb gik med løs start pga af, at bådene ikke kunne komme på plads ved startbroen. Flere både fik småskader.

Løb 119 M 2X (Dobbelt Sculler) ÅBEN CUP, 1000m + 250m

1. Kraftcenter Odense I Michael Vindinge Sørensen(1) Niklas Sørensen(2)                      04,46,44

2. Aalborg Roklub I Dan Dodensig Kristensen(1) Mikkel Paetau(2)                                       05,03,44

3.Aalborg Roklub II Peter Christoffersen(1) Jens Brandt(2)                                                     05,04,13

Løb 132 M 4X (Dobbelt Firer) ÅBEN CUP, 1000m + 250m

1. Bagsværd Roklub/Københavns Roklub

Morten Frank(1) Nicolai Skjølstrup(2) Alexander S. Sørensen(3) Jacob Neergaard(4)                         04,59,34

2. Aalborg Roklub I Mads Gadeberg – Anders Boutrup Petersen – Jonas Svarre – Jacob Molbech            05,16,02

3. Aalborg Roklub II Christian Hauge(1) Nicolaj Winther(2) Nedim Cokljat(3) Søren Gam(4)                       05,23,37

 

Løb 151 M 8+ (Otter m. stm.) 1000m

1. Aalborg Roklub I Mads Gadeberg(1) Nicolaj Winther(2) Christian Hauge(3) Søren Gam(4) Nedim Cokljat(5) Anders Boutrup Petersen(6) Jonas Svarre(7) Jacob Andersen Molbech(8) Jeppe Jægerslund(cox)                             Ingen tidtagning pga vejret.

2. Bagsværd Roklub/Holstebro Roklub/Lyngby Roklub Emil Eigenbrod(1) Emil Meland Knudsen(2) Tim Antonie-Hansen(3) Mads Fischer(4) Daniel Stentoft Mogensen(5) Niels Geertsen(6) Christoffer Eilskov Jensen(7) Eskil Bech-Pedersen(8) Rasmus Mortensen(cox)0      Ingen tidtagning pga vejret.

 

Løb 219 M 2X (Dobbelt Sculler) ÅBEN, 1000m

1. Aalborg Roklub I Dan Dodensig Kristensen(1) Mikkel Paetau(2)                                04,03,18

2. Kraftcenter Odense I Michael Vindinge Sørensen(1) Niklas Sørensen(2)                04,04,93

3. Aalborg Roklub II Peter Christoffersen(1) Jens Brandt(2)                                              04,14,37 Foto Mette Bacher

Løb 232 M 4X (Dobbelt Firer) ÅBEN, 1000m

1. Lyngby Roklub/Roforeningen KVIK/Roklubben Furesø I Oliver Kviat Antonsen(1) Peter Torp Eklund(2) Jonas Lund(3) Søren Baastrup(4)                     03,08,22

2. Aalborg Roklub I Mads Gadeberg(1) Anders Boutrup Petersen(2) Jonas Svarre(3) Jacob Andersen Molbech(4)                                                                                 03,17,53

3. Bagsværd Roklub/Københavns Roklub/Lyngby Roklub I (Gul kort) Marcus Johansen(1) Sebastian Bache(2) Sebastian Sølve(3) Mathias Martin Nielsen(4)  03,18,56

4. Aalborg Roklub II Christian Hauge(1) Nicolaj Winther(2) Nedim Cokljat(3) Søren Gam(4)                                                                                                                           03,25,24

5. Holstebro Roklub I Christoffer Eilskov Jensen(1) Niels Geertsen(2) Daniel Stentoft Mogensen(3) Eskil Bech-Pedersen(4)                                                           03,37,41 Foto Jens Brandt

Løb 249 M 8+ (Otter m. stm.)  1000m

1. Aalborg Roklub I Mads Gadeberg(1) Nicolaj Winther(2) Christian Hauge(3) Søren Gam(4) Nedim Cokljat(5) Anders Boutrup Petersen(6) Jonas Svarre(7) Jacob Andersen Molbech(8) Jeppe Jægerslund(cox)                                                         03,00,54

2. Bagsværd Roklub/Holstebro Roklub/Lyngby Roklub Emil Eigenbrod(1) Emil Meland Knudsen(2) Tim Antonie-Hansen(3) Mads Fischer(4) Daniel Stentoft Mogensen(5) Niels Geertsen(6) Christoffer Eilskov Jensen(7) Eskil Bech-Pedersen(8) Rasmus Mortensen(cox)                                                                                                                                                      03,03,68 Foto Jens Brandt

Vores Norske Universitetsvenner fra NTNUI fik Sølv ved  Eurpean Universitys Rowing Games i Rottedam.

 

Fri 13:20 – M 8+ Final A

407636_10151067193175331_1410141209_n

pos. code crew stroke lane 500m 1000m interval 1500m interval finish interval qualification
1. HUN Szechenyi Istvan University [6] 01:24.13 (1) 02:49.38 (1) 04:14.92 (1) 05:40.09 (1)
Béla Simon 01:25.25 01:25.54 01:25.16
2. NOR Norwegian University of Science and Technology [4] 01:25.19 (4) 02:51.16 (2) 04:17.38 (2) 05:43.64 (2)
Sven Ole Mollestad Nicolaysen 01:25.97 01:26.22 01:26.26 +3.55
3. CRO University of Zagreb [5] 01:24.91 (3) 02:52.86 (4) 04:19.18 (3) 05:46.01 (3)
Dino Rupcic 01:27.94 01:26.32 01:26.83 +5.92
4. GBR Newcastle University [3] 01:25.41 (5) 02:52.59 (3) 04:20.78 (4) 05:47.87 (4)
Tom Ford 01:27.18 01:28.19 01:27.09 +7.78
5. GER University of Hamburg [2] 01:27.01 (6) 02:57.31 (6) 04:27.16 (6) 05:54.91 (5)
Jonas Briese 01:30.29 01:29.84 01:27.75 +14.82
6. GER RWTH Aachen University [7] 01:24.35 (2) 02:53.06 (5) 04:25.28 (5) 05:55.82 (6)
Lovis Heinrich 01:28.71 01:32.21 01:30.54 +15.73

 

Sorø Internationale Regatta 05 – 06 JUL.

Fra roinfo.dk

Picture

Aalborg Roklub har succes med sin universitetsotter. Alle roerne lå i træningslejr i Sorø før regattaen, og naturligvis stillede man op i både 4- og 8+. Her er det den ene firer…

Picture

Den kvindelige banedommer fik noget at se til i finalen i firer uden med seks både til start, hvor ikke alle kunne styre lige.
Her er det den anden firer fra Aalborg Roklub. Bjarne Petersens universitetsprojekt har skabt respekt – overalt.

LØR :

Dobbelt Sculler (2 x) med Dan og Mads. Det blev til en fjerdeplads i tiden 07.23.29

Firer u. stm. “Kaj Munk” (4 -) med Jakob, Jonas S, Nicolaj og Laurits. De fik en femteplads i tiden 6.56.21 

Firer u. stm. “Due” (4 -) med Jonas K, Nedim, Mikkel og Chr. H. De blev nr seks i tiden 7.24.94

Otter m. stm. “888” (8 +) med de to firer-hold. Løbet var med løs start over 1.000 m. Det blev til en tredieplads i tiden 3.07.54 (9 sek efter det vindende hold)

NB ! Efter aftale med de Norske studentermestre fra 2014. NTNUI  (Norges Teknisk-Naturvitenskapelige Universitets Idrettsforening) roede de to Ottere til starten på 2.000 m for at finde ud af hvem der er bedst på den normale ro-distance 2.000 m. Nordmændene klarede sig bedst i tiden 6.08 og AR`s studenter måtte nøjes med tiden 6.23. Det skal anføres at Nordmændende rejser til Rotterdam for at deltage i 2nd European Universities Rowing Games 2014 d. 30 JUL – 01 AUG. De forventer en plads i Otter – Finalen. Spændende at følge dem !

Bem. til LØR løb : Efter en uge i træningslejr med tre træningspas dagligt, af 8 – 12 km pr. gang må man konstatere at AAU – drengene var godt brugte, men de gik til opgaverne med et godt humør og forsøgte virkelig at få det bedste ud af en svær situation (holde bane – styre lige – vindpres fra siden på de første 1.000 m).

SØN :

Dobbelt Sculler (2 x) blev nr tre i det indledende heat og kom ikke videre til finalen.

Firer u. stm. “Kaj Munk” (4 -) fik en fjerdeplads, meget tæt på nr tre. Tiden 6.41.94 var en forbedring på 15 sek fra LØR løb. Godt kæmpet af holdet.

Firer u. stm. “Due” (4 -) blev nr. 5 i tiden 7.01.92 som var en forbedring på hele 24 sek. Så holdet fik styr på mange af LØR problemer. Det er ikke så let at få en 4 – til at gå lige når vinden kommer fra siden.

Otter m. stm. “888” (8 +) fik i dette løb en fjerdeplads med tiden 3.01.37 som blev en forbedring på 6 sek. Det vindende hold var de Nordiske Mestre i Junior Otter fra Danmark (Holstebro & Bagsværd)

Bem. til SØN løb : Holdene evnede at forbedre deres tider betragteligt. Det kan kun lade sig gøre hvis hver enkelt har viljen til at se bort fra “Smerten” ! Det er AAU – drengene et bevis på ! Godt arbejde Drenge!

 

Aalborg Regatta 20 JUN 2014.  (Banelængde 1.100 m).

Hunnernes løb : Bane 1. AAU.  –  Bane 2. UCN.

Forløb : Første start gik fint, men holdene roede sammen efter 100 m. Løbet blev afblæst da begge hold havde skyld. AAU var en luftkasse foran da løbet blev afblæst. Anden start var en katastrofe for AAU. Holdet var ikke klar da startsignalet lød. Der blev stanget en ugle der førte til, at UCN kom tre længder foran før AAU kom igang med løbet. Kursen var helt skæv efter holdets uheld, men holdet fik samlet sammen på stumperne, og fik rettet kursen op. Efterfølgende trak AAU ind på UCN, vurderet ca. 2 længder, men ikke nok til at vinde løbet, så UCN fik en overraskende men sikker sejr.

Hannernes løb : Bane 1. UCN  –  Bane 2. AAU.

Forløb : AAU kom godt fra start, holdet arbejde sig i front og lagde afstand til UCN over hele banen, og AAU vandt med ca. 6 bådlængder (et bedre resultat end ChefTræneren havde forventet). UCN havde en mand der røg af sædet i starten, han kom hurtigt på plads, men efter 500 m stangede deres “etter” en ugle som han aldrig kom sig over (han havde problemer resten af løbet).

Reservernes løb mod “det vindende hold fra 2013” og “det vindende hold fra 2014” : Bane 1. AAU 1 (vinder 2014).  Bane 2. AAU 2. (vinder 2013).  Bane 3. AAU 3. (reserverne fra 2014).

Forløb : Alle kom godt fra start, men AAU 3 kom i front foran AAU 1 og sidst AAU 2. En overraskende oplevelse. AAU 3 fører næsten halvdelen af løbet (500 m), men langsomt æder AAU 1 & 2 sig ind på dem. AAU 3 havde samtidigt problemer med overtræk, så de tilbagelagde en længere distance. AAU 2 forsøger sig flere gange på at komme forbi AAU 1, men bliver hver gang afvist.

Resultatet 1. AAU 1 – 2. AAU 2 (en 1/4 længde efter) – 3. AAU 3 (en 3/4 længde efter det vindende hold). Cheftræneren var positivt overrasket over AAU 3`s indsats. Cheftræneren havde håbet på at AAU 2 kunne slå AAU 1, men det må vente til 2015.

Copenhagen Spring Regatta 17 – 18 MAJ på Bagsværd Sø :

Aalborg Roklub`s Universitets-drenge stillede op for første gang på en 2.000 m bane :

LØR resultat :

4 x (Dobbelt firer) : 7,27 min

8 + (Otter m. stm.) 6,58 min

SØN resultat :

4 x : 7,12 min

8 + 6,46 min

En forbedring på henholdsvis 15 sek & 12 sek fra LØR til SØN er mere end godkendt. Samtidig vandt 8 + over en Otter fra Danske Studenters Roklub.

Test : Max O2 optagelse 

07 & 08  Maj blev flere af Universitetsroerne testet for deres Maximale ilt – optagelse på Universitetet i Aalborg. Den enkelte roers maximale ilt – optagelse er et udtryk for hans evne at anvende den ilt han inhalerer til brug for hans muskulatur, eller hans udholdenhedsevne. Jo højere ilt – optag jo bedre udholdenhed. Dvs at den korrekte træning giver et højere ilt – optag. En max-test over 6 min. Inden for roning betyder roerens vægt ikke så meget som f.eks. i løbediscipliner og derfor er udholdenhedsindikatoren Liter Ilt pr. min.

Dan         5,20 l/min       1.760 m

Jens         5,14 l/min     1.729 m

Anders    6,99 l/min      1.930 m

Lauritz      5,0 l/min       1.706 m

Søren      4,95 l/min       1.684 m

Chr. H.     5,09 l/min       1.826 m

Jonas K. 5,29 l/min        1.704 m

Mathias   5,28 l/min

Chr S.      5 ,9 l/min

Jonas S. 5,59 l/min       1.777 m

Szymon     4,53 l/min     1.787 m,    men vi oplevede at Simon havde en ekstrem høj laktatgrænse (evnen til at arbejde med en høj grad af “Mælkesyre”).

 

Odense Regatta :

27 APR 2014

Aalborg Roklubs universitetsotter fra AAU deltog for første gang i konkurrence under DFfR, og kom igennem de 6 km i tiden. 21: 31:4.

Holdet bestod af : Jonas – Jens – Anders – Jonas – Chr. – Lauritz – Dan – Søren – med stm. Jeppe (res. Theis & Jacob) Et lærerigt løb der gav megen erfaring på det rotekniske område. Godt Gået !

 Jyske Mesterskaber I Århus JAN 2014 (Roergometer)

 

øb 113 Herre Senior A åben

Plac. Navn (Klub) 500m 1000m 1500m 2000m
1 Aalborg Roklub V
Anders Boutrup Petersen
1:32.5
(1:32.5-T33)
3:07.8
(1:35.3-T33)
4:43.5
(1:35.7-T33)
6:18.3
(1:34.8-T36)
2 Aalborg Roklub 2
Kristian Sloth
1:34.5
(1:34.5-T34)
3:12.8
(1:38.3-T32)
4:52.3
(1:39.5-T33)
6:32.0
(1:39.7-T34)
3 Aalborg Roklub II
Christian Hauge
1:38.6
(1:38.6-T33)
3:18.1.0
(1:39.5-T33)
4:57.2
(1:39.1.0-T34)
6:37.9
(1:40.7-T36)
4 Aalborg Roklub III
Dan Dodensig Kristensen
1:37.2
(1:37.2-T34)
3:17.8
(1:40.6-T30)
5:00.0
(1:42.2-T31)
6:41.0
(1:41.0-T35)
5 Aalborg Roklub I
Jonas Svarre
1:39.0
(1:39.0-T34)
3:21.3
(1:42.3-T33)
5:05.0
(1:43.7-T33)
6:50.9
(1:45.9-T33)

Danske Mesterskaber JAN 2014 (Roergometer)

Løb 408 Men Open

Plac. Navn (Klub) 500m 1000m 1500m 2000m
1 Danske Studenters Roklub II
Sverri S. Nielsen
1:25.3
(1:25.3-T41)
2:55.9
(1:30.6-T37)
4:27.0
(1:31.1.0-T38)
5:57.2
(1:30.2-T43)
1 Danske Studenters Roklub III
Frank Steffensen
1:27.8
(1:27.8-T35)
2:58.0
(1:30.2-T34)
4:28.3
(1:30.3-T33)
5:57.2
(1:28.9-T36)
1 Roskilde Roklub II
Sophus Johannesen
1:26.4
(1:26.4-T42)
2:57.5
(1:31.1.0-T38)
4:29.7
(1:32.2-T38)
5:57.2
(1:27.5-T44)
4 Höganäs Roddförening III
Pontus Gustavsson
1:28.6
(1:28.6-T36)
2:58.6
(1:30.0-T35)
4:28.6
(1:30.0-T37)
5:58.7
(1:30.1.0-T39)
5 Danske Studenters Roklub IV
Tøger Berg Rasmussen
1:28.4
(1:28.4-T39)
2:59.6
(1:31.2-T34)
4:30.9
(1:31.3-T35)
6:01.2
(1:30.3-T37)
6 Bagsværd Roklub II
Jens Olav Dahlgaard
1:30.0
(1:30.0-T38)
3:02.7
(1:32.7-T35)
4:34.9
(1:32.2-T35)
6:05.1
(1:30.2-T42)
7 LIMASSOL NAUTICAL CLUB I
KLEANTHIS KLEANTHOUS
1:30.5
(1:30.5-T31)
3:04.0
(1:33.5-T33)
4:36.8
(1:32.8-T34)
6:09.3
(1:32.5-T39)
8 Danske Studenters Roklub V
Mark Hartsteen
1:29.9
(1:29.9-T37)
3:03.6
(1:33.7-T33)
4:36.7
(1:33.1.0-T32)
6:09.9
(1:33.2-T34)
9 Danske Studenters Roklub I
Michael Ludwigsen
1:30.7
(1:30.7-T36)
3:03.6
(1:32.9-T34)
4:39.7
(1:36.1.0-T33)
6:12.1
(1:32.4-T38)
9 Roforeningen KVIK I
Loui Lam
1:32.3
(1:32.3-T36)
3:05.9
(1:33.6-T33)
4:39.5
(1:33.6-T34)
6:12.1
(1:32.6-T39)
11 Aalborg Roklub I
Anders Boutrup Petersen
1:31.6
(1:31.6-T34)
3:05.5
(1:33.9-T34)
4:39.3
(1:33.8-T37)
6:12.5
(1:33.2-T40)
11 Bagsværd Roklub III
Ole Søgaard
1:29.9
(1:29.9-T38)
3:04.5
(1:34.6-T34)
4:40.7
(1:36.2-T34)
6:12.5
(1:31.8-T39)
13 Höganäs Roddförening II
Dennis Gustavsson
1:31.1.0
(1:31.1.0-T37)
3:03.7
(1:32.6-T36)
4:37.9
(1:34.2-T36)
6:12.6
(1:34.7-T38)
14 Strela St.Petersburg I
anton petrov
1:33.6
(1:33.6-T32)
3:07.3
(1:33.7-T31)
4:41.2
(1:33.9-T30)
6:13.1
(1:31.9-T33)
15 Strela St.Petersburg II
andrey petrov
1:32.9
(1:32.9-T32)
3:07.9
(1:35.0-T30)
4:43.0
(1:35.1.0-T30)
6:17.6
(1:34.6-T31)
16 Sandefjord Roklubb I
Mads Odden
1:36.9
(1:36.9-T28)
3:14.6
(1:37.7-T28)
4:52.5
(1:37.9-T28)
6:28.0
(1:35.5-T32)
17 Nordslesvigsk Roklub II
Stefan Matzen
1:32.3
(1:32.3-T35)
3:07.7
(1:35.4-T32)
4:48.9
(1:41.2-T31)
6:31.0
(1:42.1-T32)
18 Aalborg Roklub V
Dan Dodensig Kristensen
1:37.8
(1:37.8-T37)
3:17.8
(1:40.0-T37)
5:00.2
(1:42.4-T36)
6:40.1
(1:39.9-T38)
19 No club I
Simon Stone
1:39.2
(1:39.2-T42)
3:19.7
(1:40.5-T39)
5:01.1
(1:41.4-T39)
6:45.4
(1:44.3-T39)
20 Aalborg Roklub II
Christian Hauge
1:38.5
(1:38.5-T35)
3:17.6
(1:39.1.0-T33)
4:58.4
(1:40.8-T35)
6:47.1
(1:48.7-T35)
21 Aalborg Roklub III
Jonas Svarre
1:40.8
(1:40.8-T36)
3:24.9
(1:44.1.0-T33)
5:09.0
(1:44.1.0-T32)
6:53.9
(1:44.9-T33)
22 BODY OASE Neuenhagen Team Germany I
Felix Förster
1:44.1.0
(1:44.1.0-T31)
3:28.7
(1:44.6-T30)
5:13.9
(1:45.2-T31)
6:56.9
(1:43.0-T31)
23 Sporting Palace – Italian Team I
Francesco Paolo Vacca
1:42.3
(1:42.3-T31)
3:26.9
(1:44.6-T29)
5:12.8
(1:45.9-T29)
6:57.5
(1:44.7-T33)

 

Big Boat Race win for Oxford

09/04/2014 – 11:33:00 Oxford University has won the 160th BNY Mellon Boat Race after beating Cambridge University by 11 lengths in London, Great Britain.  This was the biggest winning margin for more than 40 years. A tight race for the first 1700m of the 6.8km race saw the lead change hands three times before a minor clash caused the Cambridge two-seat, Luke Juckett, to lose his blade and almost get thrown overboard.

2014 Boat Race ©unknown

As Juckett fought to regain his seat Oxford cruised into the lead, and the race was all but over over as Cambridge were never able to get back on terms. An appeal by the Cambridge coxswain, Ian Middleton was dismissed by the umpire, Richard Phelps, who said that the clash had occurred in neutral water and that he had warned Cambridge immediately before the contact. Oxford’s win brings their total to 78 in the series, in which Cambridge have 81 wins, with one dead heat in 1877. Oxford had started as pre-race favourites under the presidency of Malcolm Howard, the Canadian athlete who won gold at Beijing 2008 and silver at London 2012. At stroke was Constantine Louloudis, winner of two previous Boat Races as well an Olympic bronze medal after stroking the British men’s eight to third place two years ago.

2014 Boat Race ©unknown

Other international athletes in the Oxford boat included Storm Uru, the 2009 world champion in lightweight double sculls from New Zealand, and Karl Hudspith of Great Britain, last year’s winning President and a bronze medallist at the World Rowing Under 23 Championships. Trial fixtures against top British clubs such as Leander and Molesey had resulted in decisive wins for  the Oxford crew, while Cambridge, who also beat Leander, lacked Oxford’s powerful dominance. Despite disappointment that the early clash had defined the result members of the Oxford crew never had any doubts about the eventual outcome. “We were going to be in control of that race, one way or another” said Louloudis, who planned to join the British men’s training camp in Portugal within 48 hours of his victory. Umpire Richard Phelps, himself  a former British international athlete, summed up the clash. “The contact was slight, but the impact was great” he said.